Pregled bibliografske jedinice broj: 1079533
Hidrogeološke značajke donjeg toka Dubočanke
Hidrogeološke značajke donjeg toka Dubočanke, 2009., diplomski rad, Rudarsko-geološko-naftni, Zagreb
CROSBI ID: 1079533 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hidrogeološke značajke donjeg toka Dubočanke
(Hydrogeological characteristics of the lower
Dubočanka flow)
Autori
Pavlić, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2009
Stranica
41
Mentor
Nakić, Zoran
Ključne riječi
hidrogeološka istraživanja, Papuk, Dubočanka, karbonatni vodonosnik, istraživački zdenac, pokusno crpljenje, hidrogeološki parametri
(hydrogeological investigations, Papuk, Dubočanka, carbonate aquifer, investigative well, pumping test, hydrogeological parameters)
Sažetak
Karbonatni vodonosnik donjeg toka Dubočanke srednjotrijaske je starosti, a pripada području Parka prirode „Papuk“. Točnije, nalazi se sjeverno od naselja Velika, na južnim obroncima središnjeg dijela Papuka. U okviru hidrogeoloških istraživanja istaknuti su litološki i strukturno-tektonski odnosi, kao i hidrogeološka svojstva naslaga, što omogućava formiranje vodonosnika iz kojih se mogu zahvatiti dodatne količine pitke vode. Područje istraživanja ima vrlo složenu geološku građu. To se odnosi kako na petrografski sastav i starost, tako i na složene strukturne odnose. Masiv Papuka pretežno izgrađuju nepropusne naslage. Izuzetak su trijaski dolomiti i vapnenci. U njima dolazi do formiranja pukotinske i disolucijske poroznosti, pa uz povoljne strukturne odnose mogu nastati uvjeti za akumuliranje podzemnih voda. Međutim, površine izgrađene od karbonatnih naslaga malih su dimenzija, čime su vodonosnici ograničeni, a izdašnosti prirodnih izvora podzemnih voda reducirane. Tijekom rujna i listopada 2008. godine, na području Dubočanke provedeno je bušenje tri istraživačke bušotine, oznaka BD-2, BD-3 i BD- 4, a zatim i ugradnja zdenačkih konstrukcija, te pokusno crpljenje zdenaca. Cilj ovog rada bio je prikazati metodologiju izvedbe zdenca i proračunskog određivanja parametara zdenca i vodonosnika pomoću podataka dobivenih pokusnim crpljenjem. To je učinjeno na primjeru zdenca BD-2, koji je jedini u cijelosti izveden kako je to i planirano. Podaci pokusnog crpljenja interpretirani su metodama Jacob-a i Thiem-a za otvoreni vodonosnik, te su obrađeni u računalnom programu MS-Excel. Interpretacijom podataka zdenca BD-2, određene su za područje istraživanja slijedeće vrijednosti hidrogeoloških parametara: koeficijent hidrauličke vodljivosti K kreće se od 1, 92∙10-4 do 3, 04∙10-5 m/s, a transmisivnost T od 1, 20∙10-2 do 1, 90∙10-3 m2/s. Učinkovitost zdenca Lp za četiri satno crpljenje količinama od 5, 0 do 40, 0 l/s, kreće se u rasponu od 53, 65 do 12, 64%. Rezultati vodoistraživačkih radova potvrdili su perspektivnost lokacije za nastavak vodoistražnih radova izvođenjem eksploatacijskih zdenaca, jer je dokazano da se na lokaciji mogu pridobiti određene količine podzemne vode visoke kvalitete. Dobra kvaliteta podzemne vode potvrđena je BFK analizama uzoraka sirove podzemne vode za koju je značajno napomenuti da uz dobra organoleptička svojstva, nema mikrobiološko zagađenje. To potvrđuje očuvanost vodonosnika od zagađenja koja su u otvorenim tipovima krških vodonosnika vrlo česta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo