Pregled bibliografske jedinice broj: 1078448
Riznica vukovarskih franjevaca - slikarstvo i kiparstvo
Riznica vukovarskih franjevaca - slikarstvo i kiparstvo // Franjevci u Vukovaru - povijest, duhovnost i baština / Živić, Dražen ; Jagodić, Ivica (ur.).
Vukovar : Zagreb: Franjevački samostan Vukovar, 2020. str. 369-391 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1078448 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Riznica vukovarskih franjevaca - slikarstvo i
kiparstvo
(The Treasury of Vukovar Franciscans -
Paintings and Sculptures)
Autori
Najcer Sabljak, Jasminka ; Leskovac, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Franjevci u Vukovaru - povijest, duhovnost i baština
/ Živić, Dražen ; Jagodić, Ivica - Vukovar : Zagreb : Franjevački samostan Vukovar, 2020, 369-391
ISBN
978-953-7964-85-6
Skup
Franjevci u Vukovaru - povijest, duhovnost, baština
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 04.05.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Vukovar, franjevci, muzej, crkva, samostan, slikarstvo, skulptura
(Vukovar, Franciscans, Museum, Church, Monastery, Painting, Sculpture)
Sažetak
U tekstu se donosi pregled najznačajnijih umjetnina iz zbirke vukovarskih franjevaca koje su dijelom prezentirane u novoosnovanom Franjevačkom muzeju u Vukovaru, a dijelom su inventar samostana i crkve sv. Filipa i Jakova. Ova je zbirka riznica umjetničkog i kulturno- povijesnog blaga koje su franjevci sabirali tijekom tri stoljeća: slike, oltarne pale, skulpture i grafike te liturgijska oprema i knjige, uz ostali sakralni inventar. Umjetnička djela bila su izvorno i dio filijalnih crkava, kapela te mauzoleja obitelji Eltz u Vukovaru. Neka djela znanstveno su obrađena i publicirana no neka se po prvi put predstavljaju javnosti. Umjetnine su stilski raznolike, a najvrjedniji sloj zbirke čine umjetnine s kraja 17. i 18. stoljeća, kao promotori baroknog stila u Hrvatskoj. Među njima su dva vrlo značajna djela, otuđena u Domovinskom ratu, oltarna pala bečkog slikara Antona Herzoga, Nebeska slava sv. Filipa i Jakova i slika Večera u Emausu, rad osječko- pečuškog slikara Paulusa Antoniusa Sensera. Umjetnine ponajviše povezujemo s austrijskim kulturnim krugovima, a među njima su i važne donacije plemićkih obitelji Kuefstein, Pöhr de Rosenthal i Eltz. Potonja je obitelj tijekom dva stoljeća boravka u Vukovaru ostavila najznačajniji trag na području sakralne umjetnosti. Umjetnine 19. i 20. stoljeća također su zastupljene u postavu muzeja, pretežno djela domaćih i udomaćenih, ali i stranih slikara koji su radili u crkvi te ostalim sakralnim i sepulkralnim objektima u Vukovaru i okolici, među kojima posebno ističemo djela Josipa Franje Mückea, Žalosna Gospa i Immaculata, te Uzašašće Kristovo, Hansa Pühringera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Profili:
Jasminka Najcer Sabljak
(autor)