Pregled bibliografske jedinice broj: 1078147
Korozijska zaštita bakra dugolančanim organskim kiselinama
Korozijska zaštita bakra dugolančanim organskim kiselinama // XIII. susret mladih kemijskih inženjera / Vrsaljko, Domagoj ; Dejanović, Igor ; Žižek, Krunoslav (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 177-177 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1078147 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korozijska zaštita bakra dugolančanim organskim
kiselinama
(Corrosion protection of copper with long-chain
organic acids)
Autori
Pezić, Ena ; Tarle, Lucija ; Mikić, Dajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIII. susret mladih kemijskih inženjera
/ Vrsaljko, Domagoj ; Dejanović, Igor ; Žižek, Krunoslav - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 177-177
ISBN
978-953-6894-71-0
Skup
XIII. susret mladih kemijskih inženjera (SMLKI 2020)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2020. - 21.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
korozijska zaštita, bronca, samoorganizirajući monoslojevi
(Corrosion protection, copper, self-assembled monolayers)
Sažetak
Kako bi se spriječilo razaranje konstrukcijskih materijala, potrebna je kvalitetna zaštita od korozije. Jedna od novih metoda zaštite od korozije je formiranje samoorganizirajućih monoslojeva (SAM) organskih kiselina na površini metala. U ovom radu proučavana je korozijska zaštita čistog bakra formiranjem SAM-ova stearinske (SK) i oktadecilfosfonske (ODPA) kiseline različitih koncentracija pri različitim eksperimentalnim uvjetima. Korozijski medij bila je 3%-tna otopina NaCl-a. Mjerenja su provedena elektrokemijskim tehnikama s izmjeničnom (AC) i istosmjernom (DC) strujom. Od DC tehnika su se provodile metoda Tafelove ekstrapolacije i metoda linearne polarizacije, dok se od AC tehnika koristila elektrokemijska impedancijska spektroskopija (EIS). Za ispitivanje površinskih karakteristika uzorka koristila se goniometrija i infracrvena spektrometrija s Fourierovom transformacijom signala (FTIR). Istraživanja u ovom radu pokazuju da na površini bakra dolazi do formiranja filma SK i ODPA što je potvrđeno FTIR spektroskopijom te taj film čini površinu hidrofobnom što je potvrđeno goniometrijom. Elektrokemijska ispitivanja ukazuju da se najbolja korozijska zaštita postiže pripremom filmova u otopinama viših koncentracija SK (10-2 M) i ODPA (10- 3 M). Dobiveni rezultati pokazuju da nastali filmovi daju korozijsku zaštitu koja nije dugotrajna u ispitivanom agresivnom mediju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Dajana Mikić
(autor)