Pregled bibliografske jedinice broj: 1077889
Nuspojave antiparkinsonika prijavljenih Agenciji za lijekove i medicinske proizvode
Nuspojave antiparkinsonika prijavljenih Agenciji za lijekove i medicinske proizvode, 2018., diplomski rad, diplomski, Odjel za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, Rijeka
CROSBI ID: 1077889 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nuspojave antiparkinsonika prijavljenih Agenciji za lijekove i medicinske proizvode
(Adverse drug reactions of anti-parkinson medicinal products reported to Croatian Agency for Medicinal Products and Medical Devices)
Autori
Begić, Gabriela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Odjel za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci
Mjesto
Rijeka
Datum
17.09
Godina
2018
Stranica
54
Mentor
Tomić, Siniša
Ključne riječi
Nuspojava, Parkinsonova bolest, Dopamin, Antiparkinsonici
(Adverse drug reaction, Parkinson's disease, Dopamine, Antiparkinson Drugs)
Sažetak
Nuspojava je svaka štetna i neželjena reakcija na lijek. To uključuje nuspojave koje nastaju uz primjenu lijeka unutar odobrenih uvjeta kao i nuspojave koje nastaju uz primjenu lijeka izvan odobrenih uvjeta (predoziranje, primjenu izvan odobrene indikacije ("off-label"), pogrešnu primjenu, zlouporabu i medikacijske pogreške) te nuspojave koje nastaju zbog profesionalne izloženosti. Značaj opterećenja nuspojava za javno zdravstvo najbolje ilustriraju podaci Europske Komisije, koja ocjenjuje da su u EU nuspojave razlogom oko 5% svih hospitalizacija. Nadalje, oko 5% hospitaliziranih bolesnika doživi nuspojavu za vrijeme hospitalizacije, a nuspojave su peti po redu uzrok mortaliteta među hospitaliziranim bolesnicima. Ukupno se procjenjuje da je oko 197.000 smrti godišnje u EU uzrokovano nuspojavama. Također se ocjenjuje da u EU ukupni direktni troškovi zbog nuspojava iznose godišnje oko 79 milijardi eura. S obzirom da se i prema najkonzervativnijim procjenama smatra da se barem 30% nuspojava može prevenirati, to znači da godišnji troškovi nuspojava koje se mogu spriječiti u EU iznose više od 23, 5 milijarde eura. Stoga Europska Komisija ocjenjuje da čak i mala unaprjeđenja na području sigurnosti primjene lijekova mogu imati velik i značajan utjecaj na javno zdravlje i društvo u cjelini. U Parkinsonovoj bolesti, koncentracija dopamina u bazalnim ganglijima je značajno snižena te farmakološko obnavljanje dopaminergičke aktivnosti levodopom ili dopaminskim agonistima ublažava motoričke simptome. Alternativan i komplementaran pristup je obnova ravnoteže kolinergičkih i dopaminergičkih utjecaja na bazalne ganglije. Najčešće nuspojave uzrokovane levodopom jesu: mučnina, povraćanje, abdominalni grčevi, noćne more, ortostatska hipotenzija, pospanost, diskinezija i, osobito u starijih i dementnih bolesnika, povremene halucinacije. Nuspojave izravnih agonista dopaminskih receptora jesu: sedacija, mučnina, ortostatska hipotenzija, psihoza. Antikolinergički lijekovi imaju mnogo zabilježenih nuspojava kao što su suhoća usta, retencija urina, opstipacija i smetnje vida itd. Zbog hepatotoksničnosti inhibitori katekol-O-metiltransferaze se rijetko primjenjuju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)