Pregled bibliografske jedinice broj: 1077751
Učinak različitih modaliteta u radu s ratnim veteranima na grupnu dinamiku i socijalno ponašanje
Učinak različitih modaliteta u radu s ratnim veteranima na grupnu dinamiku i socijalno ponašanje // Psihička trauma - Trag koji slijedi generacije ; 2.hrvatski kongres o psihotraumi s međunarodnim sudjelovanjem. Završni program i knjiga sažetaka.
Opatija, Hrvatska, 2019. str. 73-73 (poster, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1077751 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak različitih modaliteta u radu s ratnim
veteranima na grupnu dinamiku i socijalno
ponašanje
(The Effect of Different Therapeutic Modalities
on Group Dynamics and Social Behaviour in
Working with War Veterans)
Autori
Kardoš, Jasmina ; Grković, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Psihička trauma - Trag koji slijedi generacije ; 2.hrvatski kongres o psihotraumi s međunarodnim sudjelovanjem. Završni program i knjiga sažetaka.
/ - , 2019, 73-73
Skup
PSIHIČKA TRAUMA - TRAG KOJI SLIJEDI GENERACIJE 2.hrvatski kongres o psihotraumi s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 07.11.2019. - 09.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
ratni veterani, grupna dinamika, strategije suočavanja
(War veterans ; Group dynamics, Coping strategies)
Sažetak
Rad se bavi praćenjem promjena u grupnoj dinamici i socijalnom ponašanju ratnih veterana uključenih u 12-tjedni intenzivni program Dnevne bolnice za veterane oboljele od posttraumatskog stresnog poremećaja. U programu koji se provodio dva puta tjedno sudjelovalo je 15 veterana. Za praćenje je korišten Psihosocijalni obrazac (Psychosocial Session Form – Chandler, 2005), prilagođen našim potrebama. Upitnik se koristi kao učinkovita mjera promjena pozitivnih socijalnih ponašanja, negativnih socijalnih ponašanja i ukupnih ponašanja. Ispunjava ga terapeut po završetku svake seanse a prate se promjene u socijalnom ponašanju tijekom trajanja seanse. Dobiveni rezultati ukazuju na to da grupna pozitivna ponašanja prevladavaju na seansama u kojima je prisutan terapijski pas (neovisno o temi i načinu rada), kada su aktivnosti strukturirane (različite vježbe i zadaci kojima se pacijenti aktiviraju) i kada se izvode različite tehnike relaksacije i opuštanja. S druge strane, grupna negativna ponašanja su češće zastupljena na seansama kada je tema bila slobodna, kada smo imali aktualne problemske situacije koje su zahtijevale rješenje, ako je tema imala dodirne točke s ratnom traumom, kada su u pitanju bile egzistencijalne teme i teme koje su za cilj imaju upoznavanje i zbližavanje. Zaključno, najveći učinak na ukupna ponašanja zabilježena su tijekom seansi na kojima je bio prisutan terapijski pas i seansama na kojima su prakticirane tehnike relaksacije i opuštanja, dok su najmanji učinci na ukupna ponašanja zabilježeni tijekom pokušaja rješavanja problemskih situacija, uvida u vlastiti život i načinima suočavanja sa stresnim situacijama. Rezultati ovog rada upućuju na promišljanje o većoj zastupljenosti programskih sadržaja koji će veteranima omogućiti aktivno sudjelovanje na seansama kroz različite vježbe i zadatke s ciljem razvijanja vještina rješavanja problemskih situacija i donošenja odluka, proširivanja strategija suočavanja sa stresom, adekvatnog izražavanja emocija i učinkovitog upravljanja ljutnjom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti