Pregled bibliografske jedinice broj: 1077297
Anketa Radna skupina za angiologiju i periferne vaskularne bolesti Hrvatskoga kardiološkog društva
Anketa Radna skupina za angiologiju i periferne vaskularne bolesti Hrvatskoga kardiološkog društva // Cardiologia Croatica 2016 ; 11(10-11):510.
Zagreb, Hrvatska: Medicinska naklada, 2016. str. 510-510 doi:10.15836/ccar2016.510 (poster, recenziran, prošireni sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1077297 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anketa Radna skupina za angiologiju i periferne
vaskularne bolesti
Hrvatskoga kardiološkog društva
(Working Group on Angiology and Peripheral Vascular
Diseases of the Croatian Cardiac Society – survey)
Autori
Banfić, Ljiljana ; Miovski, Zoran ; Kirhmajer, Majda Vrkić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, stručni
Izvornik
Cardiologia Croatica 2016 ; 11(10-11):510.
/ - : Medicinska naklada, 2016, 510-510
Skup
11. kongres Hrvatskoga kardiološkog društva s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 03.11.2016. - 06.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
anketa, antikoagulantna terapija, Hrvatska
(survey, anticoagulant therapy, Croatia)
Sažetak
Uvod: Anonimna anketa na inicijativu Radne skupine za angiologiju i periferne vaskularne bolesti, provedena tijekom održavanja 10. kongresa Hrvatskog kardiološkog kongresa u Zagrebu 2014. imala je za cilj definirati javno mišljenje stručnjaka, uglavnom kardiologa i internista u pogledu liječenja periferne bolesti arterija kao i venske tromboze i tromboembolije. Materijali i metode: Anketi je pristupilo svega 88 sudionika kongresa, i to 62 kardiologa, 14 internista i 12 liječnika drugih specijalnosti. Rezultati: Rezultati ankete su ukazali na potrebu daljnje edukacije i boljeg nadzora u primarnoj i sekundarnoj prevenciji periferne vaskularne bolesti. Oko 75% anketiranih smatra da u svakodnevnoj praksi nailaze na probleme u dijagnostici periferne arterijske bolesti. Većina anketiranih bi i željela poboljšati svakodnevnu praksu kroz daljnju edukaciju i tehnološku podršku. Venska tromboza je pak problem koji je prvenstveno nailazi na probleme u primjeni i nadzoru nad režimom antikoagulantnog liječenja o čemu se izjasnilo čak 68% anketiranih ispitanika. Čak je 88% anketiranih priželjkivalo primjenu novih antikoagulantnih lijekova u svakodnevnoj praksi, smatrajući ju opcijom koja bi svakako poboljšala provođenje antikoagulantnog liječenja zbog bolje suradnje s bolesnikom. Na pitanje „Smatrate li da bi primjena novih antikoagulantnih lijekova (NOAC- a) smanjila troškove liječenja venske tromboze u vašoj regiji“ čak je 70% liječnika odgovorilo pozitivno. Čak je 75% ispitanika imalo osobna iskustva u primjeni NOAK a u liječenju venske tromboze. Zaključak: Zaključak ankete nalaže potrebu za repozicioniranjem i poboljšanjem angiološke prakse u dijagnostici i liječenju bolesnika s perifernom arterijskom i venskom bolešću, ali i mobilizaciju cjelokupne zdravstvene zajednice prvenstveno kroz racionalizaciju u svakodnevnoj medicinskoj praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Ljiljana Banfić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus