Pregled bibliografske jedinice broj: 1077117
Utjecaj pandemije korone na plaće u Hrvatskoj
Utjecaj pandemije korone na plaće u Hrvatskoj // Financije i porezi : časopis za poduzeća i banke, obrtnike, proračune i proračunske korisnike, neprofitne i ostale organizacije, 10 (2020), 9; 4-4 (nije recenziran, uvodnik, ostalo)
CROSBI ID: 1077117 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pandemije korone na plaće u Hrvatskoj
(The impact of COVID-19 pandemic on wages and
salaries in Croatia)
Autori
Bejaković, Predrag
Izvornik
Financije i porezi : časopis za poduzeća i banke, obrtnike, proračune i proračunske korisnike, neprofitne i ostale organizacije (1845-0814) 10
(2020), 9;
4-4
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, uvodnik, ostalo
Ključne riječi
Korona pandemija ; plaće ; Hrvatska ; gospodarstvo
(COVID-19 ; wages ; Croatia ; economy)
Sažetak
Stanje sa širenjem koronavirusa u svijetu i Hrvatskoj je vrlo ozbiljno i bez značajnijih znakova poboljšanja. Stoga se zbog epidemije u cijelom svijetu povećava broj izgubljenih radnih mjesta te u većini zemalja snažno raste broj nezaposlenih. U prošlim gospodarskim krizama najčešće su više bile pogođene muške grane gospodarstva, kao što su graditeljstvo i proizvodnja, dok su sada čini se više izloženi oni sektori u kojima prevladavaju žene. Teško je procijeniti kakav će biti ukupni učinak pandemije na tržište rada, ali gotovo je sigurno kako će biti krajnje nepovoljan i s dugotrajnim posljedicama. Kvantificiranje gospodarskih učinaka koronavirusa jako je neizvjesno i nezahvalno, pogotovo što se pandemiji ne nazire kraj, a postoje i mnogobrojni povezani i/ili prikriveni rizici koji pojačavaju postojeću nesigurnost u pogledu gospodarskih posljedica. U strahu od nezaposlenosti, građani jako smanjuju potrošnju i ulaganja, što naravno nepovoljno utječe na opseg prodaje u trgovine i na tržištu nekretnina. Iako su hrvatski turistički rezultati znatno bolji od očekivanih, to neće biti dovoljno da bi se razina plaća zadržala na prošlogodišnjoj razini. U svakom slučaju, rezanje plaća u privatnom sektoru već je započelo i lako se može dogoditi kako to neće biti kratkotrajna pojava nego će potrajati i nekoliko godina. Vlada je već zamrznula plaće u javnom sektoru do kraja 2020. godine, a može se očekivati kako će sa socijalnim partnerima pokušati dogovoriti ranije odustajanje od povećanja plaća za 2021. Posljedice takve politike plaća na standard građana bit će sigurno neugodne i nepovoljne, ali čini se kako je to jedini način očuvanja hrvatskog gospodarstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija