Pregled bibliografske jedinice broj: 1076796
Ne zlostavljaj, da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji
Ne zlostavljaj, da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji. Split: Služba Božja, 2020 (monografija)
CROSBI ID: 1076796 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ne zlostavljaj, da dugo živiš i dobro ti bude na
zemlji
(Do not Abuse the Other so That It May Be Well with
You and That You May Live Long on the Earth)
Autori
Bilokapić, Šimun
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Služba Božja
Grad
Split
Godina
2020
Stranica
319
ISBN
978-953-6236-60-2
Ključne riječi
obitelj ; nasilje ; obiteljsko nasilje ; žrtva ; počinitelj ; Crkva ; svećenik ; teologija ; etika ; moralna pitanja ; sakramenti
(family ; violence ; family violence ; victim ; perpetrator ; Church ; priest ; theology ; ethic ; moral questions ; sacraments)
Sažetak
Knjiga istražuje fenomen obiteljskog nasilja. Podijeljena je u dva dijela. Prvi dio interdisciplinarnim pristupom inzistira više na spoznaji fenomena i u skladu s tim na primjerenoj i ispravnoj informaciji. Najprije se određuje pojam, narav i smisao obitelji, a potom pojam, složenost i određene dvojbe vezane uz fenomen nasilja općenito. Sve se dodatno produbljuje u otkrivanju i utvrđivanju stanovitog obiteljskog paradoksa tj. činjenice da unutar obitelji kao temeljne stanice društva i Crkve doista postoji nasilje. Nakon toga se sažeto prezentiraju najčešće teorije obiteljskoga nasilja, ispituju njegovi uzroci, posljedice, tipovi, vrste i oblici kao i najčešće žrtve i počinitelji nasilja u obitelji. Prvi dio se zatvara govorom o potrebi intervencije u obiteljsko nasilje kao i potrebi njegove prevencije. Drugi dio, više teološko moralni, analizira kakav trenutno jest i kakav bi trebao biti stav Crkve prema obiteljskom nasilju, zatim se ispituje kakav trenutno jest i kakav bi trebao biti stav i ponašanje svećenika prema obiteljskom nasilju, osobito prema počinitelju i žrtvi nasilja. Obrađuje se potom nekolicina specifičnih moralnih pitanja vezanih uz obiteljsko nasilje (vrednovanje nasilja i pitanje odgovornosti, sakramentalna tajna, razvod i rastava, ubojstvo zlostavljača, tjelesno kažnjavanje djece, pitanja praštanja i pomirenja…). Posljednje poglavlje govori o obiteljskom nasilju kao trajnom izazovu teoriji i praksi Crkve i jasnoj potrebi da se Crkva i njezini službenici ozbiljno suoče sa tim obiteljskim, crkvenim i društvenim zlom. A načina je mnogo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Teologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti