Pregled bibliografske jedinice broj: 107659
"Aghion, Philippe ; Williamson, Jeffrey G.: Growth, Inequality and Globalization - Theory, History and Policy"
"Aghion, Philippe ; Williamson, Jeffrey G.: Growth, Inequality and Globalization - Theory, History and Policy" // Ekonomski pregled : mjesečnik Hrvatskog društva ekonomista Zagreb, 52 (2001), 9-10; str. 1178-1181 (podatak o recenziji nije dostupan, prikaz, ostalo)
CROSBI ID: 107659 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Aghion, Philippe ; Williamson, Jeffrey G.: Growth, Inequality and Globalization - Theory, History and Policy"
Autori
Babić, Zdenko
Izvornik
Ekonomski pregled : mjesečnik Hrvatskog društva ekonomista Zagreb (0424-7558) 52
(2001), 9-10;
Str. 1178-1181
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, ostalo
Ključne riječi
Globalizacija; ekonomske nejednakosti; međunarodna razmjena; migracije; dohodak; redistribucija; tehnološki napredak; gospodarski rast
(Globalization; economic inequalities; foreign trade; migrations; income; redistribution; technological progress; economic growth)
Sažetak
Ova knjiga se sastoji iz serije predavanja koja su održali Philippe Aghion, profesor ekonomije na University College London i senior ekonomist u Europskoj banci za obnovu i razvoj ; zajedno s Jeffrey G. Williamson profesorom ekonomije na Harvardu, u Milanu 1997. godine. Predavanja profesora Aghiona pokrivaju dvije teme: ekonomski rast i ekonomske nejednakosti, dok su predavanja profesora Williamsona koncentrirana na temu globalizacije i konvergencije dohotka od rada. Prvi dio knjige se sastoji iz tri dijela. Nakon kratkog uvoda u kojem se daje pregledan prikaz novijih empirijskih istraživanja, čiji rezultati pobijaju posljednjih četrdeset godina tzv. &#8221 ; konvencionalnu mudrost&#8221 ; među ekonomskim teoretičarima da je nejednakost poticajna za rast. U drugom dijelu knjige Aghion pokazuje kako je ta &#8220 ; konvencionalna mudrost&#8221 ; o postojanju trade-off između veće jednakosti u raspodjeli dohodaka i ekonomskog rasta izrasla iz temelja s pretpostavkama modela koji su dosta daleko od svakodnevne ekonomske stvarnosti a to su pretpostavke: a) homogenosti potrošača i b) savršenog tržišta kapitala. Kada se ove pretpostavke dovedu u pitanje, Aghion pokazuje kako smanjenje u nejednakosti može zapravo biti poticajno za rast, a ne obrnuto. U prva dva poglavlja drugog dijela knjige Williamson pokazuje kako se kombinirane snage međunarodne trgovine i migracija radne snage skrivaju najvećim dijelom iza tendencije konvergentnog kretanja nadnica (nekvalificiranog rada) unutar Europe u periodu 1850.-1913. godine, s 10% konvergentnih kretanja kao rezultata međunarodne razmjene a 40% rezultata migracija radne snage. U periodu 1914.-1950. uslijedila je tendencija divergentnih kretanja u zaradama od rada (nadnica) kao rezultat protekcionističke politike. U trećem poglavlju Williamson istražuje kako su globalne ekonomske snage utjecale na unutarnju distribuciju dohodaka velikog broja Atlantskih zemalja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus