Pregled bibliografske jedinice broj: 1076426
Povijesni i tehnološki razvoj genetičkoga inženjerstva u Hrvatskoj
Povijesni i tehnološki razvoj genetičkoga inženjerstva u Hrvatskoj // Studia lexicographica, 14 (2020), 26; 91-130 doi:0.33604/sl.14.26.4 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1076426 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijesni i tehnološki razvoj genetičkoga
inženjerstva u Hrvatskoj
(Historical and technological development of
genetic engineering in Croatia)
Autori
Godinić Mikulčić, Vlatka
Izvornik
Studia lexicographica (1846-6745) 14
(2020), 26;
91-130
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
genetičko inženjerstvo ; gen ; tehnologija rekombinantne DNA ; vektori ; kloniranje ; farmaceutska industrija ; biotehnologija
(genetic engineering, gene, recombinant DNA technology, vectors, cloning, pharmaceutical industry, biotechnology)
Sažetak
Rad donosi pregled pojmova i spoznaja o genetičkom inženjerstvu te njegova razvoja u drugoj polovici XX. stoljeća do danas u svijetu i u Hrvatskoj. Genetičko inženjerstvo je naziv koji je pretrpio najveće pojmovne deformacije u biologiji i stoga su u radu jednoznačno objašnjeni važni pojmovi. Kako podatci i dokumentacija o genetičkom inženjerstvu u širem opsegu nisu dostupni javnosti, u radu se donosi sustavan pregled njegova razvoja u Hrvatskoj te su prikazane uloge pojedinaca, njihove interakcije i doprinosi. Već su u 1970-ima hrvatska farmaceutska industrija, kao i istraživačke institucije u Hrvatskoj, bile poprište zamaha biotehnologije i genetičkoga inženjerstva u istraživanju i razvoju proizvoda. Različite istraživačke grupe, većinom okupljene oko sastavnica Sveučilišta u Zagrebu (napose Prehrambeno-biotehnološkoga fakulteta i Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta), Instituta Ruđer Bošković i PLIVE, rabe tehnologiju rekombinantne DNA za svoja osnovna istraživanja. Osim kronologije zbivanja povezanih s temom genetičkoga inženjerstva, rad opisuje i zasluge znanstvenika (M. Demereca, V. Johanides, M. Alačević, Ž. Trgovčevića, Ž. Kućana, S. Jelaske, V. Gamulin, V. Delića, I. Weygand-Đurašević, Z. Zgage, S. Jelenića, i dr.) u području genetičkoga inženjerstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Farmacija, Biotehnologija