Pregled bibliografske jedinice broj: 1075551
Policijska istraživanja Centra za mentalno zdravlje Visoke policijske škole
Policijska istraživanja Centra za mentalno zdravlje Visoke policijske škole // 2nd International Scientific Conference Brain and Mind: Promoting Individual and Community Well- Being - Book of Abstracts / Pačić-Turk, Ljiljana ; Knežević, Martina (ur.).
Zagreb: Odjel za psihologiju i Catholic University of Croatia Hrvatsko katoličko sveučilište, 2019. str. 119-119 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1075551 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Policijska istraživanja Centra za mentalno
zdravlje Visoke policijske škole
(Police Research of the Police College Mental
Health Center)
Autori
Glavina Jelaš, Ivana ; Pačelat, Jurica ; Komadina, Tamara ; Jurić, Ana ; Mahnet, Kruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
2nd International Scientific Conference Brain and Mind: Promoting Individual and Community Well- Being - Book of Abstracts
/ Pačić-Turk, Ljiljana ; Knežević, Martina - Zagreb : Odjel za psihologiju i Catholic University of Croatia Hrvatsko katoličko sveučilište, 2019, 119-119
ISBN
978-953-8014-36-9
Skup
Mozak i um: promicanje dobrobiti pojedinca i zajednice
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.12.2020. - 14.12.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
policija ; istraživanje ; zdravlje ; supkultura
(police ; research ; health ; subculture)
Sažetak
Centar za mentalno zdravlje Visoke policijske škole u Zagrebu provodi tri vrste djelatnosti: pružanje psihološke pomoći, edukaciju i znanstveno-istraživački rad. U okviru posljednje navedene djelatnosti provodi istraživanja u području mentalnog zdravlja policijskih službenika. Istraživanja se provode na hrvatskim policajcima u svojstvu studenata Visoke policijske škole te terenski na policajcima u policijskim postajama. Jedan od ciljeva istraživanja je validacija psiholoških tretmana koji se provode u Centru. Istraživanja se kreiraju i s ciljem održavanja proaktivnog pristupa mentalnom zdravlju policajaca, u kojem posljednji korak predstavlja validacija tretmana koju policajci iznimno cijene. Naime neki od standardnih elemenata policijske supkulture, kako kod nas tako i u svim ostalim policijskim sustavima, jesu sumnjičavost, cinizam i sklonost predrasudama što policajce čini zatvorenima prema psiholozima, a pogotovo prema suvremenim psihološkim metodama. No, predstavljanje znanstvenih dokaza o učinkovitosti korištenih oblika tretmana – dobivenih istraživanjima na hrvatskim policajcima, značajno djeluje na promjenu svijesti i želju za brigom o vlastitom mentalnom zdravlju. Dosadašnjim istraživanjima validiran je tretman 3. vala razvoja bihevioralno-kognitivne terapije – MBCT program kao i program trčanja kreiranog u svrhu ispitivanja djelovanja aerobnih oblika tjelovježbe na mentalno zdravlje naših policajaca. Osim eksperimentalnih u Centru se provode i korelacijska istraživanja s ciljem ispitivanja potreba i stanja policijske populacije te je proveden veći broj istraživanja ovog tipa. Ispitivana je povezanost kao i moderatorska/medijacijska uloga različitih psiholoških varijabli u odnosu na tjelesno i mentalno zdravlje policajaca. Cilj izlaganja predstavljanje je istraživačkih problema, metodologije rada i dobivenih rezultata odnosno znanstveno-istraživačke djelatnosti Centra koja je doprinijela modernizaciji pristupa brizi za mentalno zdravlje policajaca u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Ivana Glavina Jelaš
(autor)