Pregled bibliografske jedinice broj: 1075275
Usmene predaje brodskog Posavlja. Folkloristička i komparativna analiza.
Usmene predaje brodskog Posavlja. Folkloristička i komparativna analiza. // Zbornik radova o Luki Iliću Oriovčaninu. Kulturološki, sociološki, politički i religijski učinci djelovanja Luke Ilića Oriovčanina na Novsku i Zapadnu Slavoniju. / Marević, Jozo. (ur.).
Novska: Novljansko akademsko društvo., 2018. str. 201-241 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso))
CROSBI ID: 1075275 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usmene predaje brodskog Posavlja. Folkloristička i komparativna analiza.
(The conveyance of Brodsko Posavlje county. Folklore and comparative research.)
Autori
Lukač, Karolina. Mikajević, Irena.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova o Luki Iliću Oriovčaninu. Kulturološki, sociološki, politički i religijski učinci djelovanja Luke Ilića Oriovčanina na Novsku i Zapadnu Slavoniju.
/ Marević, Jozo. - Novska : Novljansko akademsko društvo., 2018, 201-241
ISBN
978-953-58400-1-5
Skup
Znanstveni simpozij Kulturološki, sociološki, politički i religijski učinci djelovanja Luke Ilića Oriovčanina na Novsku i zapadnu Slavoniju
Mjesto i datum
Novska, Hrvatska, 15.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
predaje, nadnaravna bića i pojave, brodsko Posavlje, Luka Ilić Oriovčanin.
(conveyance, supernatural beings, folk customas, Brodsko Posavlje county, Luka Ilić Oriovčanin)
Sažetak
Rad se bavi folklorističkom analizom demonoloških predaja te komparativnom analizom nadnaravnih bića i pojava na temelju 25 tekstova zapisanih na području brodskog Posavlja. Usmena građa prikupljena je terenskim istraživanjem u Banovcima i Sikirevcima tijekom 2018. godine. U rad je uključena i starija usmena građa prikupljena terenskim istraživanjem u Banovcima tijekom 2013. i 2015. godine. Prvi dio predstavljenih tekstova rezultat je vlastitog istraživanja jedne autorice (Banovci), dok su u drugom dijelu prikazani tekstovi nastali zajedničkim istraživanjem (Sikirevci). Folkloristička analiza provodi se u okviru Dundesove koncepcije o trima razinama folklornih pojava: tekstu (priče kao izvedba), teksturi (jezična i stilska obilježja) i kontekstu (društvena situacija u kojoj se priče ostvaruju) kao ključnih razina u proučavanju folklornih žanrova. Komparativnom analizom uspoređuju se karakteristike nadnaravnih bića i pojava vlastite usmene građe, prikupljene terenskim istraživanjima sa zapisima Luke Ilića Oriovčanina i lokalnih autora. Predložak čine tekstovi iz nekoliko objavljenih te rukopisnih zbirki kao i recentna građa, koje obuhvaćaju vremensko razdoblje od 19. stoljeća do danas.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija