Pregled bibliografske jedinice broj: 1075195
Samogor: neiskorišteni potencijal civilnog društva
Samogor: neiskorišteni potencijal civilnog društva // Kome propadaju bivše vojne nekretnine? Iskustva prenamjene u Hrvatskoj / Kardov, Kruno ; Tabak, Igor (ur.).
Zagreb: Centar za mirovne studije (CMS) ; Zavod za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 173-194
CROSBI ID: 1075195 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samogor: neiskorišteni potencijal civilnog društva
(Samogor: underutilized potential of civil society)
Autori
Kardov, Kruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kome propadaju bivše vojne nekretnine? Iskustva prenamjene u Hrvatskoj
Urednik/ci
Kardov, Kruno ; Tabak, Igor
Izdavač
Centar za mirovne studije (CMS) ; Zavod za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
173-194
ISBN
978-953-7729-26-4
Ključne riječi
Otok Vis, Samogor, lokalna zajednica, civilno društvo, civilno-vojni odnosi, prenamjena vojnih nekretnina
(Island of Vis, Samogor, local community, civil society, civil-military relations, military base conversion)
Sažetak
U radu se problematizira vojna prisutnost u malim i izoliranim lokalnim zajednicama te specifičnosti procesa prenamjene vojnih prostora u tim okolnostima. Kroz pristup studije slučaja, na temelju analize dokumenata i intervjua s ključnim dionicima, autor analizira proces prenamjene vojarne Samogor na otoku Visu. Opisuje se istaknuta pozicija otoka Visa u vojnom i obrambenom sustavu što je praćeno kako specifičnom simboličkom funkcijom tako i različitim regulativnim mjerama poput sigurnosnih ograničenja koje su odredile demografske procese i civilne razvojne mogućnosti. Koristeći nalaze sličnih studija o posljedicama odlaska vojske na male zajednice autor ističe da se vojska kroz duže vrijeme nametnula kao surogat lokalnoj vlasti, da je postojanje posebne pozicije otoka u širim državnim okvirima rezultiralo specifičnim društvenim standardom unatoč stvarnim kapacitetima civilne lokalne zajednice, a što se nestankom vojske manifestiralo kroz probleme javnih istitucija, slabih kapaciteta zajednice za osmišljavanje novih razvojnih modela i dr. S druge strane, prijašnja izolacija je otok stavila u poziciju mjesta koje je društvenom imaginacijom privlačilo sve vrste zamišljanja i praksi alternativnih društvenih stremljenja, no koje su često bile u sukobu s idejama poželjnog razvojnog puta određenog okvirima turističkog razvoja kojeg su planirale lokalne, regionalne i nacionalne vlasti. Kroz analizu različitih inicijativa i privremenih korištenja bivšeg vojnog prostora autor pokazuje različite probleme u upravljanju procesom prenamjene bivših vojnih nekretnina u slučaju malih lokalnih zajednica kojima nedostaju resursi za samostalno promišljanje razvoja bez izvanjske pomoći. Iako je riječ o slučaju relativno ranog prijenosa upravljanja na lokalna tijela vlasti problemi vezani za lokalnu političku dinamiku i postizanje lokalnog konsenzusa oko razvojnih planova kroz duže vrijeme je izvršilo negativan utjecaj na proces prenamjene. Nedovoljni kapaciteti lokalne zajednice rezultirali su neutemeljenim očekivanjima i propuštenim prilikama za revitalizaciju prostora kroz regulirana privremena korištenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija