Pregled bibliografske jedinice broj: 1074441
NUSPOJAVE ANTIPARKINSONIKA PRIJAVLJENIH AGENCIJI ZA LIJEKOVE I MEDICINSKE PROIZVODE
NUSPOJAVE ANTIPARKINSONIKA PRIJAVLJENIH AGENCIJI ZA LIJEKOVE I MEDICINSKE PROIZVODE // Farmaceutski glasnik : glasilo Hrvatskog farmaceutskog društva, 75 (2019), 195-206 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1074441 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NUSPOJAVE ANTIPARKINSONIKA PRIJAVLJENIH AGENCIJI ZA LIJEKOVE I MEDICINSKE PROIZVODE
(Adverse drug reactions of anti-parkinson medicinal products reported to Croatian Agency for Medicinal Products and Medical Devices)
Autori
Begić, Gabriela ; Mirošević Skvrce, Nikica ; Krnić, Darko ; Tomić, Siniša
Izvornik
Farmaceutski glasnik : glasilo Hrvatskog farmaceutskog društva (0014-8202) 75
(2019);
195-206
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
nuspojave ; antiparkinsonici, spontano prijavljivanje
(adverse reactions, anti-Parkinson medicinal products, spontaneous reporting)
Sažetak
Nuspojava je svaka štetna i neželjena reakcija na lijek. Značaj opterećenja nuspojava za javno zdravstvo najbolje ilustriraju podaci Europske Komisije, koja ocjenjuje da su u EU nuspojave razlogom oko 5% svih hospitalizacija. Cilj ovog rada bio je analizirati sve prijavljene sumnje na nuspojave lijekova koje po ATK sustavu klasifikacije svrstavamo u antiparkinsonike (ATK: N04) zaprimljene u HALMED u razdoblju od 2015. do 2018. Nuspojave su analizirane obzirom na dob i spol bolesnika, očekivanost, ozbiljnost, povezanost, vrstu (mehanizam nastanka), ishod, pripadnost nuspojava prema klasifikaciji organskih sustava prema MedDRA-i te prijavitelju s osvrtom na učestalost nuspojava antiparkinsonika u ukupnom broju prijavljenih nuspojava. Rezultatima se pokazalo da je u razdoblju od 2015. do 2018. godine prijavljeno 110 slučajeva nuspojava uzrokovanih antiparkinsonicima u kojima je opisana 331 nuspojava. Najveći broj prijavljenih nuspojava bile su tipa A i očekivanog ishoda. Analizom su se negativno istakle dvije djelatne tvari – levodopa i biperiden. Dobiveni rezultati su u skladu s dostupnim podacima drugih nacionalnih baza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Medicinski fakultet, Split
Profili:
Siniša Tomić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus