Pregled bibliografske jedinice broj: 1074076
GENETSKA VARIJABILNOST I STRUKTURA POPULACIJA KOMARČE SPARUS AURATA (Linnaeus, 1758) U ISTOČNOM JADRANU
GENETSKA VARIJABILNOST I STRUKTURA POPULACIJA KOMARČE SPARUS AURATA (Linnaeus, 1758) U ISTOČNOM JADRANU, 2020., doktorska disertacija, Odjel za studije mora, Primijenjene znanosti o moru, Split, Dubrovnik
CROSBI ID: 1074076 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
GENETSKA VARIJABILNOST I STRUKTURA POPULACIJA
KOMARČE SPARUS AURATA (Linnaeus, 1758) U
ISTOČNOM JADRANU
(GENETIC VARIABILITY AND POPULATION STRUCTURE OF
THE GILTHEAD SEABREAM SPARUS AURATA (Linnaeus,
1758) IN THE EASTERAN ADRIATIC SEA)
Autori
Žužul Vrgoč, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Odjel za studije mora, Primijenjene znanosti o moru
Mjesto
Split, Dubrovnik
Datum
20.05
Godina
2020
Stranica
123
Mentor
Katavić, Ivan
Ključne riječi
komarča, mikrosateliti, genetska struktura, kavezni prebjezi
(Seabream, microsatellite, genetic structure, farmed escapes)
Sažetak
Posljednjih godina zamijećeno je značajno povećanje ulova divlje komarče u istočnom dijelu Jadranskog mora. Smatra se kako ubrzani porast kaveznog uzgoja doprinosi povećanju populacija komarči kao posljedica bježanja iz kaveznih uzgojnih instalacija. S obzirom na izvjesnost križanja uzgojnih i prirodnih populacija, ukazala se potreba procjene razine introgresije uzgojnog genotipa u prirodnim populacijama komarče, za što je u ovoj studiji korišten standardizirani set od dvadeset i jednog neutralnog mikrosatelitnog lokusa i tri mikrosatelitna lokusa povezana s genima kandidatima (hormonom rasta, GH, prolaktinom, PRL, i proteinom modifikacije aktivnosti receptora 3, RAMP3). Analizirani uzorci divljih komarči su ukazali na promjene genetske strukture unutar istraživanog akvatorija u godinama uzorkovanja te smanjenu genetsku povezanost s juvenilnim jedinkama i divljim jedinkama uzorkovanim u blizini uzgajališta tuna, što upućuje na njihov privremeni boravak na lokacijama uzorkovanja duž istočnog Jadrana. Nasuprot tome, genetska analiza uzorkovanih adultnih jedinki oko uzgajališta tuna pokazuje značajnu povezanost s mlađi obližnjeg priobalja, sugerirajući da uzgajališta mogu djelovati kao potencijalna mrijestilišta, na što upućuju i rezultati razvijenog modelskog sustava Roms-Ichthyop. U predmetnoj studiji je razvijena i genetska baza divljih i uzgojnih genotipova komarče istočnog Jadrana, što predstavlja značajan resurs i alat za uspješnu identifikaciju podrijetla jedinki kao neophodan korak u izradi kvalitetne strategije upravljanja ribljim prebjezima iz kaveznih sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-9050 - Utjecaj akvakulture na prirodne morske populacije (AquaPop) (Šegvić Bubić, Tanja, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split,
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel za studije mora