Pregled bibliografske jedinice broj: 1073872
Empirijska istraživanja radne motivacije kao katalizatora uspješnosti organizacije
Empirijska istraživanja radne motivacije kao katalizatora uspješnosti organizacije // Četvrta međunarodna znanstveno-stručna konferencija o leadershipu PILC 2015 Liderstvo promjena: ključ uspješnog rasta / Nikolić, Gordana (ur.).
Rijeka: Visoka poslovna škola PAR, 2015. str. 75-89 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1073872 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Empirijska istraživanja radne motivacije kao
katalizatora uspješnosti organizacije
(Empirical Studies of Work Motivation as a Catalyst
for Organization Success)
Autori
Momčilović, Oliver ; Nikolić, Gordana ; Rajaković, Jasmina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Četvrta međunarodna znanstveno-stručna konferencija o leadershipu PILC 2015 Liderstvo promjena: ključ uspješnog rasta
/ Nikolić, Gordana - Rijeka : Visoka poslovna škola PAR, 2015, 75-89
ISBN
978-953-57258-6-2
Skup
Četvrta međunarodna znanstveno-stručna konferencija o leadershipu PILC 2015 Liderstvo promjena: ključ uspješnog rasta
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.03.2015. - 14.03.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
radna motivacija, organizacija, uspješnost, kadrovi, zaposlenici
(work motivation, organization, performance, staff, employees)
Sažetak
Naše društvo nalazi se na presudnoj prekretnici određivanja vlastite budućnosti. Zato je ključno pitanje: kako postaviti koncept budućeg razvoja koji nas treba dovesti do veće učinkovitosti naših organizacija, njihove unutarnje i vanjske konkurentnosti koristeći menadžment, znanje i ljudske resurse, kao ključni razvojni resurs u globalnom vremenu svjetskih promjena? Jedini resurs koji nije limitiran je čovjek. Zbog toga je moguće beskrajno razvijati ljudske resurse, a s njima organizaciju, ekonomiju i društvo u cjelini. Suvremeno društvo zahtjeva odgovarajuću, obučenu i vještu radnu snagu koja je sposobna raditi u uvjetima visoko konkurentne globalne ekonomije, a takva radna snaga može biti stvorena samo ako je motivirana. Postavlja se jedno suštinsko pitanje: "Je li radna motivacija ključni čimbenik uspješnosti organizacije?" Istražiti i kritički ocijeniti program motivacije i osposobljavanja kadrova u našim organizacijama je vrlo kompleksan posao. Na praktičnom planu, rezultati ovog istraživanja trebali bi pridonijeti boljem razumijevanju predmeta, što je od velikog značaja za testiranje i provjeru postojećih motivacijskih programa i strategija, te inoviranje i stvaranje povoljnijeg ambijenta, radne atmosfere i poticajne klime za sve zaposlenike, uključujući i njihov menadžment. Današnji koncepti motivacijskog sustava, njegovih mehanizama i strategija vrlo brzo zastarijevaju i nisu dovoljno fleksibilni da bi pokrili sve organizacije u različitim situacijama u kojima se mogu naći, pa je neophodno stalno ažurirati, razvijati i uvoditi nove, koji će motivaciju pretvoriti u fundamentalni instrument za postizanje veće radne učinkovitosti. Organizacije u kojima se shvatio značaj ljudskih potencijala, kao jednog od temeljnih čimbenika uspjeha, uspješnije su od onih u kojima postoji loša uprava, koja još nije shvatila značaj ljudskih potencijala i motivacijskih tehnika. Jedan od ključnih strateških zadataka menadžera postaje uspješno upravljanje ljudskim potencijalima, i, u tom kontekstu, izgradnja sustava motivacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija