Pregled bibliografske jedinice broj: 1073517
Određivanje elektrokinetičkog potencijala otopine katehina, otopine β-glukana i modela katehina i β-glukan
Određivanje elektrokinetičkog potencijala otopine katehina, otopine β-glukana i modela katehina i β-glukan, 2020., diplomski rad, diplomski, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Osijek, Hrvatska
CROSBI ID: 1073517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje elektrokinetičkog potencijala
otopine katehina, otopine β-glukana i modela
katehina i β-glukan
(Determination of Electrokinetic Potential of
the Catechin, β-Glucan Solution and Catechin -
β-Glucan Model)
Autori
Marković, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek
Mjesto
Osijek, Hrvatska
Datum
17.07
Godina
2020
Stranica
31
Mentor
Tomac, Ivana ; Jakobek, Lidija
Ključne riječi
elektrokinetički potencijal ; katehin ; β-glukan ; UV-Vis spektar
(electrokinetic potential ; catechin ; β-glucan ; UV-Vis spectra)
Sažetak
Zeta-potencijal je izraz za elektrokinetički potencijal makromolekula te se definira kao zbroj početnog površinskog naboja i akumuliranog sloja. Predviđanje najstabilnijeg ponašanja neke makromolekule se može postići poznavanjem elektrokinetičkog potencijala. Stabilnost makromolekula ovisi o zeta- potencijalu i naboju na površini makromolekule. Katehin je bioflavonoid koji se nalazi u biljnim napitcima, voću, povrću i njihovim proizvodima. Katehin ima mogući pozitivan utjecaj na ljudsko zdravlje kao što je jačanje imunološkog sustava, zaštita od oksidativnog stresa i slično. Stoga je zadatak ovog diplomskog rada bio odrediti zeta-potencijal otopine katehina, otopine β-glukana i modela katehina i β-glukana kroz različit koncentracijski raspon, a s ciljem određivanja najstabilnijeg ponašanja modela katehina i β- glukana pri različitim pH vrijednostima kroz različit vremenski period. Najstabilnije ponašanje ispitanog modela katehina i β-glukana pokazalo se u pH 10. Vrijednost zeta potencijala modela u rasponu ispitanih pH vrijednosti iznosio je od 1, 4 do 5, 3 mV u kiselom mediju (pH 1, 5) do -25, 8 do 30, 2 mV u lužnatom mediju (pH 10) te je prema teoriji stabilnosti model najstabilnijeg ponašanja u pH 10.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-6777 - Utjecaj prehrambenih vlakana na bioraspoloživost polifenola istraživanjem adsorpcije i simuliranih probavnih procesa, in vitro (BIO-POLIFENOL) (Jakobek Barron, Lidija, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek