Pregled bibliografske jedinice broj: 1072898
Utjecaj terapijskog dodira na bespomoćnost u palijativnoj skrbi
Utjecaj terapijskog dodira na bespomoćnost u palijativnoj skrbi, 2020., diplomski rad, diplomski, Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
CROSBI ID: 1072898 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj terapijskog dodira na bespomoćnost u
palijativnoj skrbi
(The impact of therapeutic touch on helplessness in
palliative care)
Autori
Johum, Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo
Mjesto
Osijek
Datum
20.07
Godina
2020
Stranica
50
Mentor
Vuletić, Suzana
Ključne riječi
bespomoćnost ; palijativna skrb ; terapijski dodir
(helplessness ; palliative care ; therapeutic touch)
Sažetak
Uvod:Terapijski dodir je znanstveno priznata metoda kao oblik neinvazivne tehnike suosjećajne transpersonalne skrbi, koja stavlja naglasak na poimanje čovjeka kao cjelovite osobe. Njegova se uloga očituje u empatijskoj naklonosti za palijativne bolesnike u stanju bespomoćnosti, koja se ogleda u nemogućnosti nošenja s dijagnozom neizlječive bolesti i njezinim ishodom. Postupci: Pretraživana je literatura dostupna u znanstvenim bazama podataka i s drugih dostupnih znanstvenih platformi, otvorenih online baza te knjiga prikladne tematike. Vrijeme publiciranja znanstvenih radova kreće se u razdoblju od 5 do 10 godina. Prikaz teme:Implementaciji terapijskog dodira na području sestrinstva, pridonijela je teoretičarka sestrinstva Martha Elizabeth Rogers. U okviru holističkog pristupa zdravstvene njegepokušava pružiti učinkovite intervencije, primjenom terapijskog dodira, sa svrhom ublažavanja stresa proizašlog iz interakcije između otvorenih sustava bolesnika i njegovog okruženja.Razumijevanje teorije omogućuje stvaranje maksimalnog zdravstvenog potencijala bolesnika, kroz smislen kraj njegovog života uz nazočnost medicinske sestre, osjećaj prihvaćenosti i poštovanje dostojanstvenog umiranja. Ovaj relacijski pristup korelira s etikom vrlina medicinskih sestara te promovira personalistički pristup antropološke medicine uz holističku transcendenciju palijativne skrbi kroz bio- psiho-socijalni i duhovni model integralne sestrinske skrbi. Zaključak:Terapijski se dodir kao oblik neverbalne komunikacije odvija tijekom interakcije između bolesnika i medicinske sestre kroz prizmu suptilnog pribivanja uz bolesnika na samrti.Njegova je svrha olakšati posljednje trenutke ljudske egzistencije bolesniku u patnji i osigurati dostojanstven završetak života kroz osjećaj povezanosti, bliskosti i emotivno-empatijskog suosjećanja i doticajno-osjetilne prisutnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Đakovo,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Suzana Vuletić
(mentor)