Pregled bibliografske jedinice broj: 1072663
JAVNOZDRAVSTVENA PROCJENA POTREBA ZA PALIJATIVNOM SKRBI U SPLITSKO-DALMATINSKOJ ŽUPANIJI
JAVNOZDRAVSTVENA PROCJENA POTREBA ZA PALIJATIVNOM SKRBI U SPLITSKO-DALMATINSKOJ ŽUPANIJI // Acta medica Croatica, 69 (2015), 5; 421-430 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1072663 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
JAVNOZDRAVSTVENA PROCJENA POTREBA ZA
PALIJATIVNOM
SKRBI U SPLITSKO-DALMATINSKOJ ŽUPANIJI
(ASSESSMENT OF PUBLIC HEALTH NEEDS FOR PALLIATIVE
CARE IN SPLITDALMATIA COUNTY)
Autori
Marasović Šušnjara, Ivana ; Smoljanović, Ankica ; Smoljanović, Mladen ; Vučica, Inga ; Županović, Marija ; Primorac, Zoran
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 69
(2015), 5;
421-430
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
palijativna skrb, zdravstveni sustav, procjena potreba, Splitsko-dalmatinska županija
(palliative care, health system, needs assessment, Split-Dalmatia County)
Sažetak
Palijativna skrb je pristup koji poboljšava kvalitetu života pacijenata i njihovih obitelji koji se suočavaju s problemima povezanima s progresivnim, neizlječivim bolestima. Dostupnost palijativne skrbi pacijentima oboljelima ili onima koji umiru od uznapredovalih neizlječivih bolesti važan je i neizostavan dio suvremenih zdravstvenih sustava. Stoga je cilj rada bio da s javnozdravstvenog gledišta, kao jednim od početnih koraka za planiranje i unaprjeđenje/poboljšanje palijativne skrbi na lokalnoj razini/županiji, procijeni potrebu za palijativnom skrbi u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Procjena potreba provedena je korištenjem mortalitetnih podataka pacijenata prema odabranim dijagnozama koji su se, prema defi niranim kriterijima smatrali potrebitima palijativne skrbi. Palijativna skrb bila je potrebna za gotovo polovicu preminulih tijekom 2012. godine u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a najviše u dobnim skupinama 65-79 (40, 2 %) i ≥80 godina (36, 0 %). Novotvorine su bile najčešći uzrok smrti (69, 1 %), podjednako u kući (46, 8 %) i u bolnici (46, 0 %). Na udaljenosti ≥60 minuta od bolnice značajno ih je više umrlo kod kuće nego u bolnici (r 2=15, 5 ; p<0, 001). Prosječno trajanje hospitalizacije osoba potrebitih palijativne skrbi u KBC Split tijekom 2012. godine bilo je 13, 9 dana. Minimalni broj kreveta potrebitih palijativne skrbi je 35. Rezultati provedenog istraživanja pokazali su da postoje potrebe za palijativnom skrbi stanovnika Splitsko-dalmatinske županije, kao i posebnosti na koje treba obratiti pozornost u organiziranju takvog oblika skrbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC Split,
Medicinski fakultet, Split,
Sveučilište u Splitu