Pregled bibliografske jedinice broj: 1072629
Politički pogledi dr. Ive Pilara 1918.-1933. Uvijek iznova Srbija – radikalni zaokret ili dosljedni nastavak Pilarove političke misli?
Politički pogledi dr. Ive Pilara 1918.-1933. Uvijek iznova Srbija – radikalni zaokret ili dosljedni nastavak Pilarove političke misli? // Pilar : časopis za društvene i humanističke studije, 5 (2010), 9; 9-74 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1072629 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politički pogledi dr. Ive Pilara 1918.-1933.
Uvijek iznova Srbija – radikalni zaokret ili
dosljedni nastavak Pilarove političke misli?
(Political Views of Dr Ivo Pilar 1918-1933. Serbia
Again and Again: A Radical Turn or a Consistent
Continuation of Pilar's Political Thought)
Autori
Jonjić, Tomislav
Izvornik
Pilar : časopis za društvene i humanističke studije (1846-3010) 5
(2010), 9;
9-74
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Ivo Pilar ; Jugoslavija ; Hrvatska seljačka stranka ; neovisna Hrvatska
(Ivo Pilar ; Yugoslavia ; Croatian Peasant Party ; independent Croatia)
Sažetak
Opširna studija Pilarovih političkih pogleda, kao uvod u pretisak njegove posljednje knjige, objavljene 1933. u Berlinu pod naslovom Immer wieder Serbien (Uvijek iznova Srbija). Protivno predodžbama koje su dugo vladale i u stručnoj javnosti, dostupni dijelovi ostavštine dr. Ive Pilara i manji tekstovi što ih je objavio nakon 1918. godine pokazuju jasno da je Pilar i tijekom posljednjih 15 godina svog života bio duboko uključen u politička zbivanja, i to ne samo kao promatrač i analitičar, nego i kao mislilac i ideolog. Slijedom toga ni pojavljivanje njegove knjige Immer wieder Serbien: Jugoslawiens Schicksalsstunde u Berlinu, 1933., zapravo nije predstavljalo iznenađenje. Analizirajući Pilarove političke poglede 1918.-1933. i njegovo nastojanje da u tom razdoblju utječe na hrvatski politički život, autor dolazi do zaključka da spomenuta Pilarova knjiga nije nikakav otklon od njegovih ranijih razmišljanja. Naprotiv, ona je logičan nastavak Pilarovih geopolitičkih, antropoloških, socioloških i historiografskih studija. I u njoj on dokazuje da glavnina teškoća hrvatskoga političkog položaja u Kraljevini Jugoslaviji proizlazi iz geopolitičkog položaja hrvatskih zemalja, te iz kompleksnog spleta povijesnih, religijskih i socioloških uzroka. Iako je pisana u vrijeme prikrivene rojalističke diktature, kad je otpor beogradskom režimu i jugoslavenskoj državi među Hrvatima bivao sve snažniji i radikalniji, Pilarova knjiga odaje hladnoga i trijeznog promišljatelja zbilje, koji se ne povodi za političkom modom niti za trenutačnim raspoloženjem masa. On ostaje tvrdo uvjeren da je sloboda i blagostanje hrvatskog naroda zajamčena samo u samostalnoj hrvatskoj državi. No u sadašnjoj situaciji, kad su europske velesile apsolutno protivne osamostaljenju Hrvatske (a postoje i snažne struje koje se protive čak i federalizaciji jugoslavenske države), proglašenje samostalne Hrvatske bilo bi preuranjeno i potencijalno katastrofalno: Hrvatska ne bi uspjela obuhvatiti Bosnu i Hercegovinu (koju Pilar smatra ključem za rješenje hrvatskog pitanja), a bez nje bi bila osuđena da postane plijenom imperijalistički raspoloženih susjeda. Radi toga Pilar preporučuje postupni, evolutivni put, uz istodobno intenzivnije organiziranje hrvatskoga političkoga, gospodarskog i kulturnog života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Napomena
Neke podatke i ocjene u ovome radu autor je
ispravio i dopunio u disertaciji obranjenoj 2015.,
koje je jedan dio objavljen kao knjiga 2020.
godine.