Pregled bibliografske jedinice broj: 1072028
Teorijski aspekti restrukturiranja i predstečaja u hrvatskom pravu
Teorijski aspekti restrukturiranja i predstečaja u hrvatskom pravu // Pravo u gospodarstvu, 59 (2020), 4; 613-641 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1072028 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teorijski aspekti restrukturiranja i predstečaja u hrvatskom pravu
(Theoretical aspects of restructuring within insolvency proceedings in Croatian law)
Autori
Jelinić, Zvonimir ; Anić, Maja ; Borić, Vedran
Izvornik
Pravo u gospodarstvu (1330-5476) 59
(2020), 4;
613-641
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
restrukturiranje ; reorganizacija ; predstečaj ; nagodba ; ugovorni odnosi ; pravo na pošten postupak
(restructuring ; reorganization ; insolvency proceedings ; pre-bankruptcy ; settlement ; contractual relations ; constitutional implications)
Sažetak
U središtu rada je rasprava o postupcima restrukturiranja i predstečaja u hrvatskom pravu i zakonodavstvu. Iako nije riječ o pravnoj nepoznanici i neistraženom području prava s obzirom da se mogućnost financijskog i operativnog restrukturiranja s privolom vjerovnika u posebno normiranim postupcima u Americi javila još u drugoj polovici XIX. stoljeća, a slične postupke poznaje i naša pravna historiografija, opći je dojam da još uvijek, unatoč dostupnosti brojnih rasprava koje su produkt relativno recentnih zakonskih zahvata, ima dovoljno prostora da se neka pitanja u vezi restrukturiranja i predstečaja razmotre i komentiraju. Poseban naglasak u radu je na teoretskim pitanjima u vezi s restrukturiranjem i predstečajem. Ovdje nije riječ o tome da je stroga divizija prava na teoriju i praksu prihvatljiv pristup za analizu bilo koje, pa tako i ove pravne materije, već da konceptualno restrukturiranje i predstečaj, da bi bili uspješno implementirani, moraju počivati na određenim odrednicama koje, ukoliko odgovarajuće implementirane, imaju kapacitet rezultirati uspješnim spašavanjem posrnulih poslovnih cjelina, a ne slučajevima koji predstavljaju samo kratkotrajan bijeg od neminovnosti – stečaja i rasprodaje dužnikove imovine, te prestanka gospodarske aktivnosti stečajnog dužnika. U mjeri u kojoj je to nužno radi davanja potrebnih razjašnjenja, razumljivosti i fluidnosti teksta biti će dani osvrti na probleme koji se javljaju u praksi te općenito procesnu primjerenost rješenja koje je usvajao hrvatski zakonodavac.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Pravo