Pregled bibliografske jedinice broj: 1071971
Prijevara kao pojavni oblik ugrožavanja sigurnosti ruralnog razvoja
Prijevara kao pojavni oblik ugrožavanja sigurnosti ruralnog razvoja // Zbornik radova konferencije - „Društveni i gospodarski razvoj ruralnih krajeva u zemljama jugoistočne Europe – izazovi i razvojne mogućnosti“ / Boban, Marija (ur.).
Knin, 2020. str. 159-176 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1071971 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijevara kao pojavni oblik ugrožavanja sigurnosti ruralnog razvoja
(Fraud as a form of endangering rural development security)
Autori
Gugić, Ante ; Jurić, Sanja ; Uroš, Vedran ; Brkljača, Ružica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova konferencije - „Društveni i gospodarski razvoj ruralnih krajeva u zemljama jugoistočne Europe – izazovi i razvojne mogućnosti“
/ Boban, Marija - Knin, 2020, 159-176
ISBN
978-953-7504-20-5
Skup
Društveni i gospodarski razvoj ruralnih krajeva u zemljama jugoistočne Europe – izazovi i razvojne mogućnosti
Mjesto i datum
Knin, Hrvatska, 21.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
, poslovna sigurnost, ruralni razvoj, revizija, pojavni oblik, ugrožavanje sigurnosti, sigurnosni rizici, poduzetničke aktivnosti i sl
(fraud, business security, rural development, audit, appearance, security threats, security risks, entrepreneurial activities etc)
Sažetak
U ovom radu prijevaru promatramo kao oblik ugrožavanja sigurnosti, s obzirom na svoju učestalost i masovnost u poslovnom svijetu i poduzetničkim aktivnostima. U forenzičkom smislu prijevare ćemo analizirati kao pojavne oblike kriminala koji se negativno odražavaju na poduzetničke aktivnosti, kvalitetu demokracije u društvu, razvoj poduzetništva, ali i na ruralni razvoj društva. Prijevara ima negativan utjecaj na pojedince, organizacije, poduzeća i zajednicu u cjelini. Govorit ćemo o učestalim oblicima prijevare u poslovnom svijetu, međusobnim odnosima, važnim čimbenicima i utjecajima na ruralni razvoj. Nasuprot pojavnim oblicima prijevare bit će riječi o poslovnoj sigurnosti za djelovanje u novim organizacijskim uvjetima, gdje su obuhvaćena temeljna znanja o pojmu, sadržaju, modelu i procesu „businessintelligence“-a. Poslovnu sigurnost u ovom radu promatramo kao sastavni dio poduzetništva, poslovne kulture i poslovne politike, te njenu ulogu u sinergiji s internom revizijom u sprječavanju pojavnih oblika prijevare. U tom kontekstu, postavljamo sljedeća istraživačka pitanja: na koje vrste prijevara najčešće nailazimo u projektima ruralnog razvoja, koji su čimbenici koji dovode do prijevarnih radnji, koji su načini otkrivanja prijevare, te koja je uloga eksternih revizora u otkrivanju prijevara. Također će se razmatrati odgovornosti menadžmenta, interne revizije i odbora za sigurnost u sprječavanju i otkrivanju prijevara. Dakle, predmet istraživanja se odnosi na procjenu učestalosti, okolnostima i vrstama prijevara, sigurnosnim rizicima, pojavama i stanjima uvjetovanim prijevarama na štetu ruralnog razvoja, te mogućim načinima prevencije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo, Ekonomija, Informacijske i komunikacijske znanosti, Demografija, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište "Marko Marulić", Knin