Pregled bibliografske jedinice broj: 1070520
Novinarstvo u javnom interesu: radna bilježnica za novinare i urednike elektroničkih medija. Agencija za elektroničke medije, Zagreb, 2018., 97 str.
Novinarstvo u javnom interesu: radna bilježnica za novinare i urednike elektroničkih medija. Agencija za elektroničke medije, Zagreb, 2018., 97 str. // Medijska istraživanja, 26 (2020), 1; 136-139 (recenziran, prikaz, ostalo)
CROSBI ID: 1070520 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novinarstvo u javnom interesu: radna bilježnica
za novinare i urednike elektroničkih medija.
Agencija za elektroničke medije, Zagreb, 2018.,
97 str.
(Journalism in the Public Interest: A Workbook
for Journalists and Electronic Media Editors.
Agency for Electronic Media, Zagreb, 2018, 97
pages.)
Autori
Grmuša, Tanja
Izvornik
Medijska istraživanja (1330-6928) 26
(2020), 1;
136-139
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, ostalo
Ključne riječi
novinarstvo, javni interes, novinari, urednici, nakladnici, mediji, zakonodavni okvir, govor mržnje, medijske prakse, sinopsisi
(journalism, public interest, journalists, editors, publishers, media, legislative framework, hate speech, media practices, synopses)
Sažetak
Priručnik „Novinarstvo u javnom interesu: radna bilježnica za novinare i urednike elektroničkih medija“ nastao je u sklopu projekta „Pružanje tehničke usluge edukacija nakladnika na temu ostvarivanja prava građana na javno informiranje u Republici Hrvatskoj“ suradnjom Agencije za elektroničke medije (AEM) i agencije Panda komunikacije. Priručnik je sadržajno podijeljen u deset poglavlja čiji su autori poznati novinari i urednici s dugogodišnjim iskustvom, ali i odvjetnica stručnjakinja za medijsko pravo. Tako se u prvom poglavlju istražuje povezanost kvalitete novinarstva i prava građana na javno informiranje, dok drugo donosi komparativni prikaz međunarodnog i nacionalnog zakonodavnog okvira vezano za govor mržnje u medijima. Nadalje, treće poglavlje posvećeno je analizi dobrih i loših televizijskih praksi s preporukama, dok četvrto detaljno prikazuje sinopsise televizijskih emisija. Peto poglavlje donosi analizu dobrih i loših radijskih praksi s preporukama, a šesto i sedmo poglavlje sinopsise radijskih emisija te internetskog serijala. Kako izvještavati u javnom interesu pitanje je na koje odgovore nudi osmo poglavlje, dok deveto i deseto poglavlje sažimaju popis tema nastalih na novinarskim radionicama, a koje mogu biti relevantne za buduća istraživanja, kao i popis ključnih osoba i institucija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- LLBA: Linguistics and Language Behavior Abstracts
- Sociological Abstracts
- SCOPUS, Sociological Abstracts (SA)
- Linguistic and Language Behavior Abstracts (LLBA)
- Social Planning/Policy & Development Abstracts (SOPODA)
- Current Index to Journals in Education (CIJE)
- HRČAK
- DOAJ.