Pregled bibliografske jedinice broj: 1067133
Promišljeni i doživljeni prostori grada: Nematerijalno naslijeđe - Primjer Zagreba
Promišljeni i doživljeni prostori grada: Nematerijalno naslijeđe - Primjer Zagreba // Međunarodni znanstveni skup: Prostorne i razvojne mogućnosti kulturnog naslijeđa - sažetci / Obad Šćitaroci, Mladen (ur.).
Zagreb: Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 52-52 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1067133 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promišljeni i doživljeni prostori grada:
Nematerijalno naslijeđe - Primjer Zagreba
(Contemplated and Experienced Areas of the City:
Immaterial Heritage - Case Study Zagreb)
Autori
Mravunac, Ines ; Bojanić Obad Šćitaroci, Bojana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Međunarodni znanstveni skup: Prostorne i razvojne mogućnosti kulturnog naslijeđa - sažetci
/ Obad Šćitaroci, Mladen - Zagreb : Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 52-52
ISBN
978-953-8042-07-2
Skup
Cultural Heritage - possibilities for spatial and economic development
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.2015. - 23.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mentalna slika grada ; kulturno naslijeđe ; koncentrični i linearni model ; Zagreb
(mental image of the city ; cultural heritage ; concentric and linear model ; Zagreb)
Sažetak
Mentalna slika grada Zagreba usvojena je priča o njegovu nastanku, povijesnom razvoju i utjecajima koji su uvjetovali različite smjerove njegova širenja. Proučavajući razvoj Zagreba uočen je linearni, pretežito spontani rast u smjeru istok-zapad, u skladu s obilježjima reljefa – usporedno sa slojnicama i protezanjem Medvednice, a udaljeno od poplavnih nizina Save. Pojavom planerske težnje širenja grada prema jugu, reguliran je prirodni tok rijeke Save. Zagrebačka urbanistička os u smjeru sjever-jug postaje dominantna prostorna gesta i glavno žarište daljnjeg urbanističkog promišljanja grada, dok se njegovi istočni i zapadni dijelovi istodobno nekontrolirano šire. Promjena promišljanja slike grada stvaranjem koncentričnih sustava, koji u sebi nose naslijeđe tradicijskih naselja i preobraženih periferija grada, omogućuje promjenu u na¬činu razmišljanja i planiranja Zagreba, nudeći pomirenje svih osi i linearnih poteza na način međusobnog povezivanja. Spoznaja o postojanju i mogućnostima koncentričnih prostornih/urbanističkih sustava grada postavlja i novi izazov: stvaranje novih tipova modela. Modeli u sebi nose kriterije odčitane iz naslijeđa i omogućavaju nove pretpostavke planiranja, koji mogu podnijeti najrazličitije scenarije. Planiranje novim modelom donosi nova pitanja: Je li moguće planirati grad kao niz doživljaja? Kako odrediti opće vrijednosti u zbiru subjektivnih percepcija i interesa? Potrebno je izbjeći iluziju grada kao dovršene slike i oživjeti modele procesa koji će razi¬granoj imaginaciji ostaviti mogućnosti za dopunjavanje. Kritika postojećeg (ne)planiranja grada, kojim se narušava njegova prostorno-mentalna cjelovitost, dovodi u pitanje i važnost planera/urbanista danas. Razmišljajući samo o materijalnim odrednicama u planiranju, paradoksalno se gubi veza sa stvarnošću. Grad su njegovi ljudi, očekuje se planiranje za čovjeka, pri čemu treba struci vratiti humanističko obilježje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-2032 - Urbanizam naslijeđa - Urbanistički i prostorni modeli za oživljavanje i unaprjeđenje kulturnoga naslijeđa (HERU) (Obad-Šćitaroci, Mladen) ( CroRIS)
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb