Pregled bibliografske jedinice broj: 1066733
Nemanualna obilježja u hrvatskom znakovnom jeziku – specifični pokreti usta kod svršenih i nesvršenih glagola
Nemanualna obilježja u hrvatskom znakovnom jeziku – specifični pokreti usta kod svršenih i nesvršenih glagola, 2011., diplomski rad, diplomski, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1066733 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nemanualna obilježja u hrvatskom znakovnom jeziku
– specifični pokreti usta kod svršenih i nesvršenih glagola
(Nonmanuals in Croatian Sign Language – Mouth Gestures in Perfective and Imperfective Verbs)
Autori
Dukić, Lea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.10
Godina
2011
Stranica
43
Mentor
Pribanić, Ljubica
Neposredni voditelj
Milković, Marina
Ključne riječi
znakovni jezik, nemanualna obilježja, specifični pokreti usta, svršeni glagoli, nesvršeni glagoli, postojane nemanualne oznake (P-NM), nemanualne oznake promjena na ustima (T-NM)
(sign language, nonmanuals, mouth gestures, perfective verbs, imperfective verbs, posture nonmanuals (P-NM), transition nonmanuals (T-NM))
Sažetak
Ovim diplomskim radom željelo se istražiti nemanualno označavanje svršenih i nesvršenih glagola u hrvatskom znakovnom jeziku specifičnim pokretima usta, razvrstati nemanualne oznake s obzirom na glagolski vid te dati prikaz specifičnih pokreta usta koji su se najčešće pojavili uz svršene i nesvršene glagole. Također se želio dati doprinos razbijanju predrasuda da se u znakovnom jeziku sve 'radi s rukama'. Taj je 'rad rukama' izrazito složen i uređen sustav koji u kombinaciji s nemanualnim obilježijima, s gornjeg dijela tijela i naročito lica, čini složen gramatički sustav, kako hrvatskog znakovnog jezika, tako i svih znakovnih jezika svijeta. Glavne skupine nemanualnih obilježja čine oblik usta, pogled očima, položaj obrva, treptaj, pokreti glavom, kimanje glave, pomak tijela i naginjanje tijela. Važno je razlikovati nemanualna obilježja s lingvističkom ulogom od onih kojima se izražavaju emocije ili od bilo kakvih drugih sličnih facijalnih ekspresija (izraza lica). Istraživanje je provedeno na uzorku od devet gluhih ispitanika (starijih od 18 godina) koji su djeca gluhih roditelja i/ili imaju još gluhih članova bliže obitelj te su izvorni govornici hrvatskog znakovnog jezika. Korpus podataka korišten u istraživanju analiziran je u ELAN programu - softver specijaliziran za istraživanja u lingvistici znakovnih jezika. Svi podatci obrađeni su deskriptivnom analizom. Glagolski je vid u HZJ označen, osim manualno, označen i na nemanualnoj razini. Postoji sustavna razlika u nemanualnom označavanju glagolskog vida u HZJ. Može se reći da su nesvršeni glagoli označeni postojanom nemanualnom oznakom (posture nonmanuals - PNM), a svršeni nemanualnom oznakom promjena na ustima (transition nonmanuals - T-NM). Djelomično 'izgovaranje' (mouthing) češće se javlja u situacijama razgovora i rasprave sa čujućom osobom na mjestu sugovornika, nego u samostalnom prepričavanju i pripovijedanju. Iako način vršenja glagolske radnje (Aktionsart) način nije bio predmet istraživanja, primjetilo se kako se glagoli stanja (States) i glagoli radnje (Activities) označavaju postojanim nemanualnim oznakama (P-NM), a glagoli postignuća (Achievement) i postizanja (Accomplishment) nemanualnim oznakama promjena na ustima (T-NM). Dobiveni rezultati doprinose opisu osnovne gramatike HZJ i mogu se primjeniti u obrazovanju gluhe djece, počavanju HZJ kao stranog jezika i usvajanju hrvatskog jezika kao drugog jezika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb