Pregled bibliografske jedinice broj: 1066282
Bjegovi mladih iz odgojnih ustanova.
Bjegovi mladih iz odgojnih ustanova. // Djeca i mladi u alternativnoj skrbi: Zaštita prava na zdravlje. Zbornik radova s interdisciplinarnog stručnog skupa ”Zaštita prava na zdravlje djece i mladih u alternativnoj skrbi” / Popović, Stjepka ; Zloković, Jasminka (ur.).
Rijeka: Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2017. str. 56-75
CROSBI ID: 1066282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bjegovi mladih iz odgojnih ustanova.
(Youth runnaways from residential care)
Autori
Ratkajec Gašević, Gabrijela ; Zalović, Tena ; Maurović, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Djeca i mladi u alternativnoj skrbi: Zaštita prava na zdravlje. Zbornik radova s interdisciplinarnog stručnog skupa ”Zaštita prava na zdravlje djece i mladih u alternativnoj skrbi”
Urednik/ci
Popović, Stjepka ; Zloković, Jasminka
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci
Grad
Rijeka
Godina
2017
Raspon stranica
56-75
ISBN
978-953-7975-53-1
Ključne riječi
bjegovi, mladi, odgojne ustanove
(runnaways, youth, residential care)
Sažetak
Na javnim stručnim raspravama kao čest problem u tretmanskom smislu spominju se udaljavanja i bjegovi mladih iz odgojnih domova i domova za odgoj. Kako bi se pridonijelo rasvjetljavanju tog problema početkom 2015. godine provedeno je istraživanje koje je bilo usmjereno na stjecanje uvida u učestalost, obilježja bjegova i razloga za bjegove mladih iz odgojnih ustanova. Obuhvaćeni su svi odgojni domovi i domovi za odgoj u Republici Hrvatskoj, ukupno 201 ispitanik i ispitanica, od 13 do 20 godina. Radilo se o kombiniranom metodološkom pristupu, s dominantnom kvantitativnom komponentom. U svrhu provedbe istraživanja i odgovaranja na istraživačka pitanja kreirani su instrumenti za sjecanje uvida u učestalost i razloge bjegova na temelju provedenih fokusnih grupa s mladima u odgojnim ustanovama. Provedeno je istraživanje s dvije forme kreiranih instrumenata – za mlade s iskustvom bijega iz odgojne ustanove te za mlade bez tog iskustva. Dobiveni podaci obrađeni su kvalitativno (opisna pitanja) i kvantitativno (finalna konstrukcija upitnika, testiranje razlika između subuzoraka te korelacijska analiza). Rezultati ukazuju kako 45, 8 % mladih izvještava kako je imalo iskustvo bijega iz doma. Najčešće se radi o kraćim izbivanjima iz doma (35, 9 % ispitanika), zatim o odlasku koji je trajao dva dana (14, 6 % ispitanika). Dugotrajniji bjegovi (više od mjesec dana) prisutni su kod 13, 3 % ispitanika. Najčešći razlozi za bijeg iz institucije su loši uvjeti u domu, zatim želja da budu sa svojom obitelji (o čemu izvještava oko 30 % ispitanika). Hedonističke i antisocijalne težnje prisutne su u manjoj mjeri. Testirane razlike u sociodemografskim obilježjima ukazuju kako djevojke češće napuštaju odgojne ustanove. U raspravi rezultata naglasak je stavljen na ugroženost mladih tijekom izbivanja iz doma te na prijedloge tretmanskih smjernica za jačanje zaštitnih čimbenika i prevenciju daljnjih bjegova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb