Pregled bibliografske jedinice broj: 1066171
Osnaživanjem roditelja do osnažene djece Prikaz projekta „VJETAR U LEĐA: Podrška djeci s oštećenjem sluha i njihovim roditeljima“
Osnaživanjem roditelja do osnažene djece Prikaz projekta „VJETAR U LEĐA: Podrška djeci s oštećenjem sluha i njihovim roditeljima“ // 22. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Zagreb, Hrvatska, 2015. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1066171 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osnaživanjem roditelja do osnažene djece
Prikaz projekta „VJETAR U LEĐA: Podrška djeci s oštećenjem sluha i njihovim roditeljima“
(By empowering parents to empowered children
Project presentation "Wind in the sails: Support for children with hearing impairments and their parents")
Autori
Kuhn, Ninoslava ; Bonetti, Luka ; Milković, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Skup
22. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.04.2015. - 18.04.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
oštećenja sluha ; rana intervencija ; roditeljske vještine
(hearing impairment ; early intervention ; parenting skills)
Sažetak
Djeca s oštećenjem sluha, ako nisu pravovremeno izložena jeziku, mogu zaostajati u jezičnom razvoju s posljedicama i u ostalim aspektima razvoja. Otežano razumijevanje u komunikaciji između roditelja i djece povezuje se s većim roditeljskim stresom i socio-emocionalnim teškoćama djece (Hintermair, 2006 ; Kuhn, 2012). Etički je ispravno i neophodno, informirati roditelje o svim mogućnostima za njihovo dijete. Osjećaj kontrole nad situacijom čini roditelje spremnijima tražiti pomoć za sebe i svoje dijete (Meadow-Orlans & Sass-Lehrer, 1995). Rana intervencija se pokazala značajnim čimbenikom u sprječavanju negativnih posljedica oštećenja sluha na sveukupan djetetov razvoj. Stoga se u Hrvatskoj željelo uspostaviti sustav stručne podrške koji bi počeo odmah po otkrivanju oštećenja sluha novorođenačkim probirom. Projekt „VJETAR U LEĐA: Podrška djeci s oštećenjem sluha i njihovim roditeljima“ financirao je Grad Zagreb, a provodi se u Savjetovalištu Saveza gluhih i nagluhih Grada Zagreba. Suradnici na Projektu su zagrebačka rodilišta i audiološki centri koji upućuju roditelje u Savjetovalište. Stručni tim pruža logopedsko i psihološko savjetovanje te savjetovanje o komunikaciji. Roditeljima se nudi psihološka podrška u svrhu smanjenja roditeljskog stresa te unaprjeđenja roditeljskih vještina. Savjetuje ih se kako poticati sigurnu privrženost, jezik, govor te ostale psihosocijalne vještine. Primaju informacije o gubitku sluha te očekivanom kognitivnom, jezično-govornom i socio-emocionalnom razvoju djeteta. Kroz grupe podrške, roditelji imaju priliku upoznati druge roditelje te odraslu gluhu osobu što im proširuje mrežu podrške. Djeca s oštećenjem sluha se, u optimalnim uvjetima, mogu razvijati primjereno svojoj dobi i to bi trebala biti misao vodilja u kreiranju programa podrške. Sustavno provođenje rane intervencije na nacionalnoj razini trebalo bi poboljšati jezični razvoj djece s oštećenjem sluha te značajno umanjiti nepovoljne posljedice koje se mogu javiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti, Logopedija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb