Pregled bibliografske jedinice broj: 106560
Ispitivanje fizikalno-kemijskih karakteristika otopina za vlaženje
Ispitivanje fizikalno-kemijskih karakteristika otopina za vlaženje // XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : Sažetci = Abstracts ; Program / Vicković, Ivan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001. str. 148-148 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 106560 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje fizikalno-kemijskih karakteristika otopina za vlaženje
(Investigation of physical and chemical characteristics of fountain solutions)
Autori
Dragčević, Krešimir ; Gojo, Miroslav ; Lovreček, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : Sažetci = Abstracts ; Program
/ Vicković, Ivan - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001, 148-148
ISBN
953-6894-05-X
Skup
Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (17 ; 2001)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.06.2001. - 13.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
U procesu offsetnog tiska, danas najzastupljenije tehnike otiskivanja, kvalieta reprodukcije značajno zavisi o fizikalno-kemijskim karakteristikama otopine za vlaženje. Fizikalno-kemijski parametri vodovodne, destilirane ili deionizirane vode prilagođavaju se uvjetima tiska dodatkom koncentrata otopine za vlaženje u određenom postotku. U radu je promatran utjecaj novih koncentrata na karakteristike otopina za vlaženje. Ispitana je električna provodnost, pH vrijednost, te površinska napetost otopina za vlaženje pri različitim koncentracijama (od 0.0 do 10 vol%) u sustavu s destiliranom i vodovodnom vodom, te močenje tiskovnih i slobodnih površina na offsetnoj tiskovnoj formi pripremljenim otopinama za vlaženje. Pripremljene otopine za vlaženje pokazuju linearni porast električne provodnosti, budući se konstantno povećava koncentracija vodljivih iona nastalihdisocijacijom spojeva koji se zbog tehnologije tiska moraju adsorbirati na polarnoj površini tiskovne forme. Kako se proces tiska odvija u uskom području pH vrijednosti praćen je utjecaj pufera kao sastavnog dijela u otopinama za vlaženje. Utjecaj površinski aktivnih tvari iz koncentrata na svojstva otopine za vlaženje uzrokuje smanjenje površinske napetosti otopina, a time i bolje močenje. Mjerenjem kontaktnog kuta uspoređivao se utjecaj promjene površinske napetosti na močenje tiskovnih i slobodnih površina otopinama za vlaženje. Dobiveni rezultati pokazuju da svi ispitivani uzorci već nakon koncentracije od nekoliko vol% značajno smanjuju površinsku napetost i stabiliziraju pH vrijednost, što ukazuje na optimalno djelovanje pufera i površinski aktivnih tvari, bez obzira na tvrdoću vode koja je korištena kao medij. Kontaktni kut, kao mjera močenja površine također se smanjuje, što ukazuje na dobru adsorpciju vode i površinski aktivnih tvari, što omogućuje proces plošnog tiska. Usporedbom sustava u vodovodnoj i destiliranoj vodi prodonijelo se objašnjenju utjecaja novih koncentrata na fizikalno-kemijske karakteristike otopina za vlaćenje u realnim sustavima offsetnog tiska.
Izvorni jezik
Hrvatski