Pregled bibliografske jedinice broj: 106547
Ispitivanje fizikalno-kemijskih svojstava otopina za vlaženje
Ispitivanje fizikalno-kemijskih svojstava otopina za vlaženje // XV. Meeting of Croatian Chemists and Chemical Engineers : abstracts / Kurtanjek, Želimir, Škare, Danko, Meić, Zlatko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1999. str. 136-136 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 106547 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje fizikalno-kemijskih svojstava otopina za vlaženje
(Investigation of physico-chemical properties of the fountain solutions)
Autori
Gojo, Miroslav ; Kancir, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XV. Meeting of Croatian Chemists and Chemical Engineers : abstracts
/ Kurtanjek, Želimir, Škare, Danko, Meić, Zlatko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1999, 136-136
ISBN
953-96041-2-5
Skup
Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (15 ; 1997)
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.02.1999. - 26.02.1999
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Jedan od čimbenika u procesu plošnog tiska svakako je djelovanje vode, odnosno otopine za vlaženje. Većina otopina za vlaženje sadrže tvari koje omogućuju bolju adsorpciju molekula vode, a time i bolje vlaženje slobodnih površina u procesu tiska. Mogućnost vlaženja u mnogome zavisi i o njenoj koncentraciji. Zavisno o koncentraciji otopina za vlaženje određivala su se njihova fizikalno-kemijska svojstvakao što su napetost površine, električna vodljivost, i pH vrijednost. Dobiveni rezultati ukazuju da otopine za vlaženje povećanjem koncentracije linearno smanjuju površinsku napetost, dok električna vodljivost za neke uzorke otopina za vlaženje linearno raste, a neke pokazuju najprije povećanje, a zatim smanjenje uz izraziti maksimum. Proces valženja odvija se u blago kiselom mediju čija pH vrijednost je približno konstantna, što ukazuje na da su u otopinu dodane i soli koje djeluju kao puferi. Zavisno o dodatku i vrsti površinski aktivnih tvari u otopine za vlaženje zavisi i kosinus kontaktnog kuta mjeren na slobodnim i tiskovnim površinama. relativno smanjenje kosinusa kontaktnog kuta ukazuje na povećanje hidrofobnosti otopine pri višim koncentracijama. Dobiveni rezultati mjerenja fizikalno-kemijskih svojstava otopina za vlaženje pokazuju da optimalna koncentracija ne treba iznositi više od 15% koncentrata u osnovnoj otopini za vlaženje.
Izvorni jezik
Hrvatski