Pregled bibliografske jedinice broj: 1065378
Što nam danas znači čakavština?
Što nam danas znači čakavština? // Čakavština: Čakavski idiomi i hrvatski jezični identitet. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa održanoga 21. rujna 2015. u Splitu / Vulić Vranković, Sanja (ur.).
Split: Književni krug Split, 2020. str. 19-37
CROSBI ID: 1065378 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što nam danas znači čakavština?
(What Čakavian means nowadays?)
Autori
Vulić Vranković, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Čakavština: Čakavski idiomi i hrvatski jezični identitet. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa održanoga 21. rujna 2015. u Splitu
Urednik/ci
Vulić Vranković, Sanja
Izdavač
Književni krug Split
Grad
Split
Godina
2020
Raspon stranica
19-37
ISBN
978-953-163-494-6
Ključne riječi
čakavština, sjeverozapad, jugoistok, Hvar, Vrbnik, Dalmacija, prošlost, sadašnjost
(Čakavian, northwest, southeast, Hvar, Vrbnik, Dalmatia, past, present)
Sažetak
U radu se autorica osvrće na razloge porasta popularnosti čakavštine u novije doba. Skreće pozornost na poznatu čakavsku dihotomiju sjeverozapad - jugoistok, koju pokazuje uspoređujući dva čakavska mjesna govora: govor grada Hvara i govor Vrbnika na otoku Krku. Te govore analizira na različitim jezičnim razinama. Također podsjeća na bitnu međusobnu različitost između čakavskih obalnih i otočkih govora u srednjoj i sjevernoj Dalmaciji te štokavskih obalnih govora na tom području. Upozorava da je za razumijevanje čakavštine, ali i hrvatskoga dijalektalnog stanja općenito, potrebno poznavati što je veći broj mjesnih govora s različitih područja, uključujući stoljećima izvrsno očuvane govore u dijaspori. Usto naglašava da je za razumijevanje čakavštine (kao dijela hrvatskoga jezika u prošlosti i sadašnjosti) dobro poznavati i jezik hrvatskih pisaca, posebice onih u razdoblju od 14.-17. stoljeća jer se u tom razdoblju pisani jezik još uvijek u velikoj mjeri temeljio na organskim idiomima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija