Pregled bibliografske jedinice broj: 1065143
Uklanjanje opioidnih analgetika iz otpadnih voda ozoniranjem: kinetika eliminacije i identifikacija transformacijskih produkata
Uklanjanje opioidnih analgetika iz otpadnih voda ozoniranjem: kinetika eliminacije i identifikacija transformacijskih produkata // Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a- Knjiga sažetaka / Rončević, Sanda ; Barišić, Dajana (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 40-40 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1065143 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uklanjanje opioidnih analgetika iz otpadnih voda
ozoniranjem: kinetika eliminacije i
identifikacija transformacijskih produkata
(Removal of opioid analgesics from wastewater by
ozonation: elimination kinetics and
identification of transformation products)
Autori
Kostanjevečki, Petra ; Ćurko, Josip ; Matošić, Marin ; Ahel, Marijan ; Terzić, Senka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a- Knjiga sažetaka
/ Rončević, Sanda ; Barišić, Dajana - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 40-40
ISBN
978-953-6076-57-4
Skup
4. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a = 4th Faculty of Science PhD Student Symposium
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Opioidni analgetici ; otpadne vode ; ozoniranje ; transformacijski produkti
(Opioid analgesics ; Wastewater ; Ozonation ; Transformation products)
Sažetak
Opioidni analgetici su važna kategorija farmaceutskih spojeva čija raširena upotreba može rezultirati visokim koncentracijama u komunalnim otpadnim vodama. Budući da je konvencionalno pročišćavanje otpadnih voda za uklanjanje opioidnih analgetika neučinkovito, postoji opravdana zabrinutost da bi dugotrajnim ispuštanjem moglo doći do njihovog nagomilavanja u vodenom okolišu sa štetnim posljedicama za akvatičke organizme.1 Kako bi se ovaj problem ublažio, često je potrebno otpadne vode pročistiti dodatnim postupcima, pri čemu napredne oksidacijske metode zauzimaju istaknuto mjesto.2 Cilj ovog rada bio je ispitati uspješnost uklanjanja dvaju istaknutih predstavnika opioidnih analgetika, tramadola i metadona, ozoniranjem. Eksperimenti ozoniranja provedeni su s tri različite matrice, uključujući čistu vodu, fosfatni pufer te sekundarni efluent porijeklom s Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Zagreba. Pri tom je sustavno istražena brzina uklanjanja opioida kao funkcija koncentracije ozona, pH vrijednosti te tipa matrice. Praćenje koncentracija tramadola i metadona, kao i identifikacija njihovih transformacijskih produkata nastalih tijekom eksperimenata, provedeno je tekućinskom kromatografijom visoke djelotvornosti spregnutom sa spektrometrijom masa visoke rezolucije. Eksperimenti su pokazali da se postupkom ozoniranja pri koncentraciji ozona od 0, 05 do 0, 5 mg/L oba opioida u potpunosti uklanjaju u manje od 5 minuta, pod uvjetom da je pH medija za ozoniranje viši od 7. Uklanjanje odabranih opioida znatno je usporeno kod kiselih uvjeta (pH=5), što ukazuje na važnost deprotoniranja amino grupe za učinkovitu reakciju s ozonom. Uklanjanje promatranih spojeva u sekundarnom efluentu odvijalo se dvostruko sporije nego u matricama koje ne sadrže organsku tvar, što se može pripisati smanjenju koncentracije raspoloživog otopljenog ozona zbog interakcije s matricom sekundarnog efluenta. U vremenskom intervalu od 10 minuta koncentracija tramadola u sekundarnom efluentu smanjena je za 91, 1%, a za metadon 99, 1%. Uklanjanje roditeljskih spojeva bilo je povezano sa stvaranjem transformacijskih produkata. Na temelju točne mase i MS/MS eksperimenata utvrđeno je da je najzastupljeniji transformacijski produkt metadona bio EDDP, a tramadola tramadol N-oksid.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-7031 - Sveoubuhvatna procjena ponašanja i sudbine farmaceutski aktivnih tvari u okolišu: makrolidni antibiotici i opioidni analgetici (COMPASS) (Terzić, Senka, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Josip Ćurko
(autor)
Marin Matošić
(autor)
Petra Kostanjevečki
(autor)
Senka Terzić
(autor)
Marijan Ahel
(autor)