Pregled bibliografske jedinice broj: 1063929
Sezonska varijabilnost plodova i utjecaj klimatskih promjena na prirodnu rasprostranjenost oskoruše (Sorbus domestica L.) u Hrvatskoj
Sezonska varijabilnost plodova i utjecaj klimatskih promjena na prirodnu rasprostranjenost oskoruše (Sorbus domestica L.) u Hrvatskoj // Zbornik radova sa znanstvenog skupa Gospodarenje šumama u uvjetima klimatskih promjena i prirodnih nepogoda / Anić, Igor (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2020. str. 37-48 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1063929 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sezonska varijabilnost plodova i utjecaj klimatskih promjena na prirodnu rasprostranjenost oskoruše (Sorbus domestica L.) u Hrvatskoj
(Seasonal variability of fruits and the impact of climate changes on the natural distribution of service tree (Sorbus domestica L.) in Croatia)
Autori
Drvodelić, Damir ; Oršanić, Milan ; Poljak, Igor ; Paulić, Vinko ; Pintar, Valentino
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa znanstvenog skupa Gospodarenje šumama u uvjetima klimatskih promjena i prirodnih nepogoda
/ Anić, Igor - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2020, 37-48
ISBN
978-953-347-326-0
Skup
Znanstveni skup Gospodarenje šumama u uvjetima klimatskih promjena i prirodnih nepogoda
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Oskoruša ; Sezonska varijabilnost ; Morfometrijska analiza ; Ekološko modeliranje ; Pogodnost staništa
(Service tree ; seasonal variability ; morphometric analysis ; ecological modelling ; site suitability)
Sažetak
Istražena je varijabilnost četiri populacije oskoruše (Sorbus domestica L.) iz kontinentalnoga i mediteranskoga područja Hrvatske. Ukupno su sakupljeni uzorci s 13 stabala, a sa svakoga stabla analizirano je po 30 plodova. Plodovi su analizirani tijekom pet godina. Istraživanjem je utvrđena morfološka diferencijacija između kontinentalne i mediteranske biogeografske regije. Kontinentalne populacije odlikovale su se dužim i širim plodovima u odnosu na mediteranske populacije. Navedenim analizama utvrđena je i sezonska varijabilnost plodova oskoruše u svim istraživanim populacijama. Osim toga, utvrđena je i značajna unutarpopulacijska i međupopulacijska varijabilnost. U ovom istraživanju analizirano je i sedam ekoloških čimbenika te su napravljena tri modela ekološke niše za oskorušu u Hrvatskoj. Godišnja količina padalina daje najveći doprinos modelu s 30%, zatim slijedi prosječna godišnja temperatura s 25% i godišnji raspon temperatura s 20% doprinosa. Prema dobivenom modelu pogodnosti staništa najveća vjerojatnost pojavnosti oskoruše u Hrvatskoj je pri prosječnoj godišnjoj temperaturi od 15 °C te godišnjoj količini padalina od 1300 mm. Korišteni globalni klimatski model podrazumijeva povećanje koncentracije stakleničkih plinova unutar trenutnog areala oskoruše u Hrvatskoj što će u 2070. godini rezultirati povećanjem prosječne godišnje temperature zraka za 2, 2 °C i prosječne godišnje količine oborina za 17 mm. Naši rezultati upućuju na to da bi ove promjene mogle dovesti do povećanja ekološke niše oskoruše u Hrvatskoj za 26% u odnosu na sadašnje stanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije