Pregled bibliografske jedinice broj: 1063470
Certifikacija loznog i voćnog sadnog materijala s gledišta biljnog zdravstava prije ulaska u EU
Certifikacija loznog i voćnog sadnog materijala s gledišta biljnog zdravstava prije ulaska u EU // Program i sažetci priopćenja 50. Seminara biljne zaštite-Glasilo biljne zaštite, 1 dodatak / Milan, Maceljski (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2006. str. 9-10 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1063470 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Certifikacija loznog i voćnog sadnog materijala
s gledišta biljnog zdravstava prije ulaska u EU
(Certification of vine and fruit planting
material from the point of view of plant health
before joining the EU)
Autori
Cvjetković, Bogdan ; Mikec, Ivan ; Đermić, Edyta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Program i sažetci priopćenja 50. Seminara biljne zaštite-Glasilo biljne zaštite, 1 dodatak
/ Milan, Maceljski - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2006, 9-10
Skup
50.Seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 07.02.2006. - 12.02.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
vinova loza, voćke, certifikacija
(grapevine, fruit, certification)
Sažetak
CERTIFIKACIJA LOZNOG I VOĆARSKOG SADNOG MATERIJALA S GLEDIŠTA BILJNOG ZDRAVSTVA PRIJE ULASKA U EU- Zakon o sjemenu i sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja donesen je 1997. (NN/131/97), te se primjenjuje uz izmjene i dopune (NN/163/03) i danas. Međutim, područje rasadničarstva u znatnom dijelu je neusklađeno sa smjernicama EU što posebno vrijedi za proizvodnju voćarskog i loznog sadnog materijala. Slijedom toga još uvijek važeći Zakon morao se mijenjati kako bi se uskladio s direktivama EU. Novi Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja donesen je 2005. (NN 140/2005), a bit će u uporabi od 1.siječnja 2008. U operativnom smislu treba donijeti podzakonske akte, kako bi se stvorili preduvjeti za početak primjene Zakona. S obzirom na pitanja koja pojedini podzakonski akti trebaju urediti utvrđeni su dugi rokovi za njihovo donošenje. Tek nakon donošenja podzakonskih akata može pristupiti izvedbenom dijelu što znači organizirati modernu rasadničarsku proizvodnju na stečevinama Europe. Dug je put od kupnje licenci sa pojedine kultivare do formiranja centara za uzdržni matični materijal, centara za umnažanje i rasadnika, a to nije moguće niti započeti dok nisu poznati kriteriji. U čitavoj proizvodnji sadnog materijala zdravstvo ima odgovoran i važan zadatak jer između ostalog upravo o zdravstvenom stanju ovisi kategorija sadnog materijala. Danom pristupanja Hrvatske u EU biti će omogućeno trženje sadnim materijalom proizvedenim u EU i obrnuto, sadni materijal proizveden pod istim kriterijima u Hrvatskoj moći ; će se ponuditi europskom tržištu. Osnovne značajke kakvoće sadnog materijala su: 1) podrijetlo (autentičnost) reprodukcijskog sadnog materijala, 2) zdravstveno stanje, 3) kategorija (certifikacija). Glede biljnog zdravstva, rasadničku proizvodnju treba organizirati tako da lozni sadni materijal bude proizveden u skladu s direktivom 68/193/ EEZ odnosno CONSLEG 1968L0193, a voćarski sadni materijalu u skladu direktivom 92/34/EEZ odnosno CONSLEG 1992L0034. Takve preporuke daje i OEPP/EPPO (1992) koje su najzahtjevnije. Svaka zemlja ima mogućnost određenih manjih promjena, ali o tome će ovisiti status njenog sadnog materijala na europskom tržištu. U voćarstvu i vinogradarstvu imamo nekoliko autohtonih populacija, odnosno klonova iz kojih bi zbog naše prepoznatljivosti na europskom tržištu trebalo izdvojiti one najboljih gospodarskih svojstava. Tu selekciju treba pratiti biljno zdravstvo. Sve to uključuje fitopatološke laboratorije koji sudjeluju u proizvodnji "virus free" i "virus tested" materijala ili obavljaju kontrolu istog.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb