Pregled bibliografske jedinice broj: 1062876
Važnost oralne higijene i održavanja oralnog zdravlja kod osoba s invaliditetom
Važnost oralne higijene i održavanja oralnog zdravlja kod osoba s invaliditetom // 1. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju (The 1st International Artistic and Scientific Conference Persons with Disabilities in Arts, Science and Education) / Sabljar, Mirna ; Šulentić Begić, Jasna ; Ileš, Tatjana (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 100-101 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1062876 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost oralne higijene i održavanja oralnog
zdravlja kod osoba s invaliditetom
(Importance of Oral Hygiene and
Maintaining Oral Health of Persons with
Disabilities)
Autori
Martina Juzbašić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju (The 1st International Artistic and Scientific Conference Persons with Disabilities in Arts, Science and Education)
/ Sabljar, Mirna ; Šulentić Begić, Jasna ; Ileš, Tatjana - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019, 100-101
ISBN
978-953-8181-19-1
Skup
1. međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 05.12.2019. - 06.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
oralna higijena, oralno zdravlje, osobe s invaliditetom
(oral hygiene, oral health, persons with disabilities)
Sažetak
Više od milijardu ljudi, odnosno oko 15% svjetske populacije, ima neki oblik invaliditeta. Osobama s invaliditetom često je potrebna dodatna pomoć za postizanje i održavanje dobrog zdravlja, pri čemu oralno zdravlje nije iznimka. Oralna je higijena postupak čišćenja tvrdih i mekih tkiva usne šupljine (zubi, desni i jezika), prisutnih fiksnih ili mobilnih nadomjestaka te zubnih aparatića. Neredovito ili nedovoljno učinkovito održavanje oralne higijene rezultira povećanjem broja i raznolikošću bakterija koje čine zubni plak. Zubni plak ima glavnu ulogu u razvoju dvije najčešće oralne bolesti, karijesa zuba i bolesti parodonta. Edukacija i osvještavanje osoba s invaliditetom i njihovih skrbnika o važnosti oralnog zdravlja ključno je u postizanju i održavanju istog. Prvenstveno je potrebno uspostaviti kontrolu nad plakom, a to je moguće postići mehaničkim i kemijskim putem. Preporuča se korištenje mekih četkica za zube, ali i električnih četkica, posebno kod osoba sa smanjenim udjelom motoričkih sposobnosti. Isto je tako važno očistiti međuzubne prostore pomoću interdentalnih četkica i zubnog konca, a osobama s invalidetetom svakako će biti praktičniji za korištenje konac na dršci. Uz mehaničko je čišćenje vrlo značajna i kemijska potpora, npr. zubna pasta, gel, tekućina za usta s posebnim zaštitnim dodatcima kao što je klorheksidin. Važno je redovito posjećivati izabranog doktora dentalne medicine koji će pratiti oralno zdravlje i individualno pružiti dodatne upute o oralnoj higijeni prilagođene perceptivnim i kognitivnim mogućnostima pacijenta. U edukaciju bi svakako trebalo uvrstiti i važnost zdrave i uravnotežene prehrane koja je važan čimbenik oralnog zdravlja. Loša oralna higijena može utjecati na kvalitetu života osobe zbog nelagode prilikom jela, zadaha i sniženog samopoštovanja, kao i boli i poremećenog sna koji su posljedica karijesa ili drugih bolesti usne šupljine. Održavanje oralnog zdravlja iznimno je važno za cjelokupno zdravlje.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Martina Juzbašić
(autor)