Pregled bibliografske jedinice broj: 1062578
Transformacija koncepta sigurnosne zajednice
Transformacija koncepta sigurnosne zajednice, 2012., doktorska disertacija, Fakultet političkih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 1062578 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Transformacija koncepta sigurnosne zajednice
(Transformation of the security community concept)
Autori
Barić, Robert
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet političkih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
12.07
Godina
2012
Stranica
290
Mentor
Prof.dr.sc. Vlatko Cvrtila
Ključne riječi
zajednica, sigurnosna zajednica, post-westphalski međunarodni poredak, nedržavni subjekti, transnacionalne sigurnosne prijetnje, upravljanje sigurnošću, teorije integracije, konstruktivizam, tradicionalni model sigurnosne zajednice, revidirani model sigurnosne zajednice
(community, security community, post-Westphalia international order, non-state actors, transnational security threats, security governance, integration theories, constructivism, traditional model of the security community, revised model of the security community)
Sažetak
Tema disertacije je analiza promjene koncepta sigurnosne zajednice u posthladnoratovskom razdoblju. Originalni koncept Karla Deutscha za vrijeme hladnog rata doživio je ograničenu realizaciju (stvaranje sigurnosne zajednice u Zapadnoj Europi, nordijskom području, Sjevernoj Americi, te Australije i Novog Zelanda). Njegove postavke (sigurnosna zajednica koju utemeljuju države koje se nalaze na približno istom stupnju političkog i ekonomskog razvoja – demokratski politički sustav i tržišna ekonomija – odbacujući silu kao načina rješavanja međusobnih sporova) bile su zasnovane na iskustvu procesa zapadnoeuropske integracije, što je dovelo do nemogućnosti formiranja sigurnosne zajednice u drugačijim uvjetima. U radu se razmatra revidirani posthladnoratovski model sigurnosne zajednice utemeljen na metodologiji E. Adlera i M. Barnetta. Revidirani koncept nastoji definirati nove osnove za utemeljenje sigurnosne zajednice, na osnovu kojih bi se iste mogle stvarati i u drugim dijelovima svijeta. On se zasniva na postepenom razvijanju dijeljenih identiteta i vrijednosti među državama određene regije bez obzira na stupanj njihova razvoja, što dovodi do stvaranja sigurnosne zajednice. Proces transformacije sigurnosne zajednice sagledan je u okviru promjene sadašnjeg međunarodnog poretka (promjena koncepta političke zajednice u međunarodnim odnosima koja dovodi u pitanje dosadašnji primat nacionalne države kao ekskluzivne teritorijalne jedinice kroz jačanje djelovanja niza nedržavnih subjekata). U navedenom kontekstu aktualizirana je ideja o zajednici kao entitetu koji može nadopuniti državu kao okvir političkog djelovanja, i koji na različitim razinama (od lokalne do globalne) kombinira djelovanje državnih i nedržavnih subjekata. Na području sigurnosti ova ideja se ostvaruje kroz razvoj modificiranog koncepta sigurnosne zajednice kao mogućeg oblika post- teritorijalnog upravljanja koji može pružiti odgovor na danas dominantne sigurnosne prijetnje (nevojne transnacionalne prijetnje umjesto međudržavnog oružanog sukoba). Pri tome više nije moguće isključivanje razvoja odnosa između demokratskih država i nedemokratskih država ili država koje su odabrale drugačiji model političkog i ekonomskog razvoja. Revidirani model sigurnosne zajednice zasnovan na metodologiji koju su razvili Adler i Barnett trenutno predstavlja najrazrađeniju alternativnu viziju sigurnosne zajednice koja otvara mogućnost razvoja sigurnosnih zajednica na drugačijim osnovama od klasične paradigme sigurnosne zajednice, a time i njezin razvoj kao jednog od mehanizama upravljanja sigurnošću koji objedinjava djelovanje državnih i nedržavnih subjekata, te država koje se nalaze na različitom stupnju političkog, ekonomskog i socijalnog razvoja. Navedeni trendovi vidljivi su u transformaciji postojećih sigurnosnih zajednica, te u mogućnosti razvoja potencijalnih sigurnosnih zajednica na području Južne Amerike, Azije i Afrike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija