Pregled bibliografske jedinice broj: 1061769
Župna crkva svetog Nikole u Barbanu, Zbornik radova znanstvenog skupa u povodu proslave 310. obljetnice gradnje i posvete, Barban, 3. prosinca 2011.
Župna crkva svetog Nikole u Barbanu, Zbornik radova znanstvenog skupa u povodu proslave 310. obljetnice gradnje i posvete, Barban, 3. prosinca 2011. / Bertoša, Slaven (ur.). Barban: Općina Barban, 2020 (zbornik)
CROSBI ID: 1061769 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Župna crkva svetog Nikole u Barbanu, Zbornik
radova znanstvenog skupa u povodu proslave 310.
obljetnice gradnje i posvete, Barban, 3.
prosinca 2011.
(The Parish Church of St. Nicholas iz Barban,
Proceedings of the Scientific Conference in
Occasion of 310th Anniversary of Construction
and Consecration, Barban, December 3, 2011)
Urednik/ci
Bertoša, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, zbornik, znanstvena
Izdavač
Općina Barban
Grad
Barban
Godina
2020
Stranica
207
ISBN
978-953-56722-4-1
Ključne riječi
Barban, crkva sv. Nikole, povijest
(Barban, st. N icholas Church, history)
Sažetak
Dana 3. prosinca 2011., u sportskoj dvorani Osnovne škole Jure Filipovića u Barbanu, održan je znanstveno-stručni skup u prigodi proslave 310. obljetnice izgradnje mjesne župne crkve sv. Nikole. Naime, 1701. tadašnji je puljski biskup, mons. Giuseppe Maria Bottari, odlučio posvetiti proširenu i obnovljenu crkvu. Ta se godina zapravo uzima kao godina izgradnje današnjeg crkvenog zdanja, iako je na istome mjestu još od srednjega vijeka stajala mnogo manja crkva i uz nju odvojeni zvonik visok 25 metara. Navedenim je proširenjem zid crkve spojen sa zvonikom, tako da i po tome današnja barbanska župna crkva ne izgleda poput one prvobitne. Podaci iz povijesnih vrela govore nam da se i nakon svečane posvete župna crkva još dograđivala i uređivala nekoliko godina, odnosno barem do 1708. Obilježavajući ovu obljetnicu, značajnu ne samo za barbansku već i čitavu istarsku crkvenu povijest, pa i šire, na znanstveni je skup pozvano devetero izlagača, stručnjaka različitih profila koji su svojim istraživačkim radom došli do zanimljivih i važnih rezultata te ih predstavili u navedenoj prigodi. Naknadno je odlučeno priloge tiskati u obliku zasebnoga zbornika, kako bi se uspjeli sačuvali za buduća pokoljenja. Nažalost, iz različitih, objektivnih i subjektivnih razloga, troje istraživača nije uspjelo dostaviti tekstove svojih izlaganja, pa ovaj zbornik sadrži šest radova predstavljenih na spomenutom znanstvenom skupu koncem 2011. Posebno im je dodan rad mlade riječke povjesničarke umjetnosti i povjesničarke Mateje Jerman, koja je na početku svoje znanstveno- istraživačke karijere veliku pozornost posvetila upravo župnoj crkvi sv. Nikole u Barbanu. Prvi je prilog u zborniku ujedno i najopsežniji: Jakov Jelinčić opisuje važnost i zanimljivosti Župnog (kaptolskog) arhiva u Barbanu. Slijedi članak Slavena Bertoše koji se odnosi na mozaik triju arhivskih dokumenata: ugovor o obnovi crkvenih orgulja iz 1675., rodoslovlje obitelji znamenitog barbanskog kanonika i pisca Petra Stankovića te popis imovine svećenika Petra Družića, sastavljen prilikom njegovog promaknuća u status podđakona.. Četvero riječkih povjesničara umjetnosti i povjesničara ukazalo je na činjenicu da barbanska župna crkva posjeduje vrlo zanimljiv, bogat i pozornosti vrijedan umjetnički inventar. Nina Kudiš opisuje slike, Damir Tulić altarističku i kiparsku opremu, Iva Jazbec Tomaić ranonovovjekovni povijesni tekstil sačuvan na crkvenom ruhu i paramentima, a Mateja Jerman analizirala je liturgijske predmete od plemenitih metala. Na kraju, Toni Šaina piše o restauraciji fresaka u crkvi sv. Antuna Opata u Barbanu i crkvi sv. Martina u Bičićima. Osim priloga Jakova Jelinčića, svi su ostali radovi opremljeni raznolikim, neki i vrlo brojnim slikovnim prilozima koji skladno nadopunjuju tekst. Svi tekstovi donose potpuno nove podatke i time predstavljaju potpuno nov doprinos poznavanju prošlosti, ali i sadašnjosti župne crkve sv. Nikole u Barbanu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti