Pregled bibliografske jedinice broj: 1061424
Reactive aldehyde and amino acid model system: reaction mechanism
Reactive aldehyde and amino acid model system: reaction mechanism // Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a knjiga sažetaka / Primožić, Ines (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018. str. 38-38 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1061424 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reactive aldehyde and amino acid model system:
reaction mechanism
Autori
Škulj, Sanja ; Vazdar, Katarina ; Vazdar, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a knjiga sažetaka
/ Primožić, Ines - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018, 38-38
ISBN
978-953-6076-43-7
Skup
2. simpozij studenata doktorskih studija PMF-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.02.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
reaktivni aldehidi ; DFT ; reakcijski mehanizam ; aminokiseline
(reactive aldehydes ; DFT ; reaction mechanism ; aminoacids)
Sažetak
Transport protona kroz mitohondrijske stanične membrane jedan je od osnovnih metabolitičkih procesa u organizmu.1 U uvjetima oksidativnog stresa u stanicama nastaju različite reaktivne oksidativne vrste koje mogu reagirati s biomolekulama u staničnim membranama.2 Time dolazi do značajnog povećanja transporta protona kroz membranu i poremećaja u metabolizmu stanice, a mehanizam koji dovodi do takvog povećanja još uvijek nije detaljno razjašnjen. Jedna od glavnih oksidativnih vrsta koje nastaju tijekom oksidativnog stresa je 4-hidroksi-2- nonenal (4-HNE) koji lako može reagirati s proteinima smještenim u membrani.3 U svrhu razumijevanja kemijskih reakcija koje su relevantne u biološkim membranama u takvim uvjetima, za reakciju modelne aminokiseline lizina i 4-HNE-a izračunate su energetske barijere i relativne stabilnosti nastalih produkata i intermedijera na SMD/MP2/6- 311++G(d, p)//B3LYP/6-31G(d) razini teorije. Predložen je detaljni reakcijski mehanizam za modelnu reakciju u diklormetanu te acetonitrilu s jednom molekulom vode koji simuliraju jednostavne modele hidrofobnog, odnosno hidrofilnog dijela fosfolipidnog dvosloja. Rezultati teorijskih istraživanja slažu se s eksperimentalnim rezultatima gdje je u diklormetanu, kao nevodenom inertnom otapalu, najstabilniji produkt adukt pirola s iskorištenjem od 61%. U aprotičnom acetonitrilu s vodom, pirolni adukt je samo jedan od produkata čiji udio se smanjuje povećanjem udjela vode, a uz njega nastaju i hemiacetal i Schiffova baza s iskorištenjima od 30% do 50%. Predloženi modelni sustav temelj je za daljnja složenija istraživanja svojstava modificiranih fosfolipidnih membrana jer opisuje jednostavne modelne reakcije koje simuliraju uvjete oksidativnog stresa u fosfolipidnom dvosloju. Nadalje, ovaj sustav pokazuje i kako mogu nastati različiti produkti ovisno u kojem mediju se reakcija odvija te kako prisustvo vode može smanjiti reakcijske barijere i odrediti koji produkti će nastati u takvim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2014-09-6090 - Molekularni aspekti oksidativnih procesa u stanicama (MolOxStress) (Vazdar, Mario, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb