Pregled bibliografske jedinice broj: 1060761
Strateško komuniciranje u Europskoj uniji i Sjevernoatlanskom savezu
Strateško komuniciranje u Europskoj uniji i Sjevernoatlanskom savezu // National security and the future, 16 (2015), 2-3; 29-92 doi:https://hrcak.srce.hr/167620 (međunarodna recenzija, članak, ostalo)
CROSBI ID: 1060761 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strateško komuniciranje u Europskoj uniji i
Sjevernoatlanskom savezu
(Strategic Communication in the European Union and
the North Atlantic Treaty Organization)
Autori
Ančić, Duje
Izvornik
National security and the future (1332-4454) 16
(2015), 2-3;
29-92
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
strateško komuniciranje ; narativ ; javna diplomacija ; odnosi s javnošću ; EU (Europska unija) ; NATO (Sjevernoatlantski savez)
(strategic communication, narrative, public diplomacy, public relations, EU (European Union), NATO (North Atlantic Treaty Organization))
Sažetak
U današnjem svijetu ovisnom o komunikaciji koja omogućuje brzu, učinkovitu i sveprisutnu razmjenu emocija, ideja, upozorenja, informacija i znanja, strateško komuniciranje zauzima posebno mjesto. Iako relativno novi pojam, strateško komuniciranje je sve priznatije kao sveobuhvatni koncept koji uključuje razne ciljno-usmjerene komunikacijske aktivnosti, koje obično uključuju odnose s javnošću, marketing i financijske komunikacije, zdravstvene komunikacije, javnu diplomaciju, kampanje te brojne druge discipline. Strateško komuniciranje danas je važan dio modernih nacionalnih i multilateralnih strategijskih, operativnih i taktičkih dokumenata i procesa te u tom kontekstu se u radu promatra i njegova uloga u okviru NATO-a i EU. Tako autor s informacijsko-komunikacijskog stajališta, analizom dostupnih dokumenata, promatra strateško komuniciranje na području vanjske politike, obrane i sigurnosti u EU i NATO-u. Ujedno se objašnjava što strateško komuniciranje znači, kako se definira te kako se i kada koristi: prvo na načelnom nivou, a zatim u okviru EU, NATO-a i na nacionalnoj razini Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Vojno-obrambene i sigurnosno-obavještajne znanosti i umijeće