Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1060565

Važnost ranih interakcija


Bohaček, Ana-Marija
Važnost ranih interakcija // Drugi županijski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu:knjiga sažetaka
Pula, Hrvatska, 2020. str. 16-16 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)


CROSBI ID: 1060565 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Važnost ranih interakcija
(Importance of early interactions)

Autori
Bohaček, Ana-Marija

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo

Izvornik
Drugi županijski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu:knjiga sažetaka / - , 2020, 16-16

Skup
Drugi županijski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu: „Uključivanje djece s teškoćama u razvoju u redovan sustav odgoja i obrazovanja”

Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 06.03.2020. - 07.03.2020

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan

Ključne riječi
interakcija roditelj dijete, rano učenje, rana intervencija
(parent child interaction, early learning, early intervention)

Sažetak
Odnos roditelja i djeteta i njihove rane interakcije važne su za udovoljavanje primarnih, bioloških i afektivnih potreba malog djeteta, ali i za cjelokupni djetetov razvoj. Iz perspektive malog djeteta komunikacija je prije svega interakcija sa roditeljem koji intuitivno usporava, pojednostavljuje, naglašava, ponavlja i mijenja izraze lica, prozodiju govora i druga ponašanja koja su komplementarna sa djetetovim senzornim, pereceptivnim integrativnim i motoričkim ograničenjima i mogućnostima. Odrasli (roditelj) intuitivno prilagođava multimodalni komunikacijski repertoar djetetovim sposobnostima i zna kako pročitati i protumačiti djetetovo ponašanje. Dijete, prepoznajući roditeljsku namjeru odgovara na sebi svojstven način, kojeg roditelj opet prepoznaje i na njega odgovara. I upravo ta „ping – pong“ igra, prepoznata je u neuroznanosti kao jedna od ključnih pojava za razvoj arhitektonike mozga. Međutim postoje neki faktori koji mogu narušiti uspostavljanje ranih interakcija. To su povećan stres, obilježja roditelja: obrazovanje, očekivanja, duševno zdravlje, materijalne/financijske prilike, djetetov temperament, te djetetove teškoće ili rizici. Poznavajući ove faktore razvio se transakcijski model rane intervencije koji ima za cilj jačati kvalitetu transakcije roditelj – dijete, te podržati pozitivna iskustvo koje dijete stječe u obitelji. U navedeni model pridodaje se i motivacija. Poznavanje bazičnih principa ljudske motivacije, kao što je činjenica da motivacija dolazi iz skupa neurokemijskih mreža koje se razvijaju kao rezultat iskustava, te da je najbolji način za održavanje motivacije podrška unutarnjim pokretačima sa vanjskim povratnim informacijama, može pomoći stručnjacima rane intervencije u jačanju roditeljskih vještina i obiteljskih kapaciteta.

Izvorni jezik
Hrvatski



POVEZANOST RADA


Profili:

Avatar Url Ana-Marija Bohaček (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Bohaček, Ana-Marija
Važnost ranih interakcija // Drugi županijski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu:knjiga sažetaka
Pula, Hrvatska, 2020. str. 16-16 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
Bohaček, A. (2020) Važnost ranih interakcija. U: Drugi županijski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu:knjiga sažetaka.
@article{article, author = {Boha\v{c}ek, Ana-Marija}, year = {2020}, pages = {16-16}, keywords = {interakcija roditelj dijete, rano u\v{c}enje, rana intervencija}, title = {Va\v{z}nost ranih interakcija}, keyword = {interakcija roditelj dijete, rano u\v{c}enje, rana intervencija}, publisherplace = {Pula, Hrvatska} }
@article{article, author = {Boha\v{c}ek, Ana-Marija}, year = {2020}, pages = {16-16}, keywords = {parent child interaction, early learning, early intervention}, title = {Importance of early interactions}, keyword = {parent child interaction, early learning, early intervention}, publisherplace = {Pula, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font