Pregled bibliografske jedinice broj: 1060547
Obrazovanje u BIM-u i NZEB-u za povećanje kvalitete zgrada
Obrazovanje u BIM-u i NZEB-u za povećanje kvalitete zgrada // 21. Međunarodni simpozij o kvaliteti/21st International Symposium on Quality Kvaliteta – jučer, danas, sutra / Quality - Yesterday, Today, Tomorrow / Drljača, Miroslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za kvalitetu (HDK), 2020. str. 1-9 doi:10.30657/hdmk.2020.32 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1060547 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrazovanje u BIM-u i NZEB-u za povećanje
kvalitete zgrada
(Education in BIM and NZEB in order to improve the
quality of buildings)
Autori
Štirmer, Nina ; Milovanović, Bojan ; Gumbarević, Sanjin ; Gaši, Mergim ; Bagarić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
21. Međunarodni simpozij o kvaliteti/21st International Symposium on Quality Kvaliteta – jučer, danas, sutra / Quality - Yesterday, Today, Tomorrow
/ Drljača, Miroslav - Zagreb : Hrvatsko društvo za kvalitetu (HDK), 2020, 1-9
Skup
21. međunarodni simpozij o kvaliteti: Kvaliteta - jučer, danas sutra
Mjesto i datum
Crikvenica, Hrvatska, 18.03.2020. - 20.03.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
BIM, NZEB, BIMzeED, edukacija, kompetencije
(BIM, NZEB, BIMzeED, education, competences)
Sažetak
Zgrade imaju središnju ulogu u energetskoj tranziciji EU-a budući da su odgovorne za oko 40% potrošnje primarne energije u EU-u i oko 36% emisije CO2 povezane s energijom, a istovremeno oko 75% građevinskog fonda energetski je neučinkovito. Kako se sve države članice EU pripremaju za obveznu primjenu standarda zgrade gotovo nulte energije (NZEB) od 2021. godine, jasno je da na razini EU postoje izazovi vezani uz nedostatak vještina znanja i kompetencija u području NZEB- a. S druge strane, Informacijsko modeliranje građevina (BIM) preuzima središnje mjesto u digitalnoj transformaciji građevinske industrije, jer služi kao ključna softverska platforma za integrirano projektiranje, modeliranje, planiranje i suradnju, a na taj način „svim dionicima osigurava digitalni prikaz zgrade karakteristikama u njezinom cjelokupnom životnom ciklusu”. Usvajanje BIM-a je sporo, usprkos brojnim prednostima. Projektne i inženjerske tvrtke bile su među prvim koje su prihvatile BIM, a slijede izvođačke tvrtke. BIM ima velik potencijal za transformiranje korištenja i održavanja (O&M), ali usvajanje BIM-a od upravitelja zgradama je sporo, velikim dijelom zato što se netočno doživljava kao čisto dizajnerska aplikacija. Vladine politike i inicijative kojima se želi potaknuti provedba BIM-a trebaju biti sveobuhvatne, uključujući javne nabave, obrazovanje i razvoj kao i normizaciju. Ovaj rad ima za cilj identificirati trenutne i predviđene potrebe, nedostatke, prepreke i obuku u području BIM-a i NZEB-a unutar građevinskog sektora u svim zemljama partnerima ERASMUS+ projekta BIMzeED.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
ESF DOK-01-2018
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Profili:
Sanjin Gumbarević
(autor)
Bojan Milovanović
(autor)
Marina Bagarić
(autor)
Nina Štirmer
(autor)
Mergim Gaši
(autor)