Pregled bibliografske jedinice broj: 1059455
Videonovinarstvo u televizijskom programu
Videonovinarstvo u televizijskom programu // Zbornik Informacijska tehnologija i mediji II / Zekanović-Korona, Ljiljana (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2019. str. 55-71
CROSBI ID: 1059455 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Videonovinarstvo u televizijskom programu
(Videojournalism in the Televison Programme)
Autori
Perišin, Tena ; Marochini, Tibor ; Oblak, Dejan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Zbornik Informacijska tehnologija i mediji II
Urednik/ci
Zekanović-Korona, Ljiljana
Izdavač
Sveučilište u Zadru
Grad
Zadar
Godina
2019
Raspon stranica
55-71
ISBN
978-953-331-209-5
Ključne riječi
videonovinarstvo ; televizija ; HRT ; digitalna tehnologija ; informativni program
(video journalism ; television ; HRT ; digital technology ; news programme)
Sažetak
Prema definiciji Leksikona radija i televizije videnovinar je novinar koji sam kreira, sni- ma i montira svoj televizijski prilog ili videoprilog. Videonovinarstvo je kao jedan tip novi- narske profesije postalo moguće upravo zbog razvoja digitalne tehnologije. Nekadašnje velike, nezgrapne kamere zamijenjene su malim, mobilnijim, praktičnijim kamerama te se istovremeno broj ljudi potrebnih za snimanje i realizaciju priče sveo na minimum. Medijske kuće oslanjaju se na videonovinare zbog veće mobilnosti, ali i zbog ekonomskih razlo- ga – uštede i smanjivanja broja ljudi. Iako videonovinarstvo danas ima široku primjenu u online mediju, ovaj se rad prije svega bavi prednostima i ograničenjima videonovinara u proizvodnji izvještaja i reportaža u televizijskom programu te opisuje praksu sudjelovanja videonovinara u proizvodnji televizijskog informativnog programa Hrvatske radiotelevizi- je. Primjeri dobre prakse pokazuju da talentiran videonovinar može medijskoj kući za koju radi donijeti kvalitetne reportaže, fičere i osobne ispovijesti, zbog toga što videonovinar s manjom kamerom i bez ostalih članova ekipe uspijeva ostvariti prisnost sa sugovornikom. Ipak, prednosti koje videonovinarstvo nudi, zbog nedostatka vremena, ljudi, novca, ali i nedovoljnog znanja urednika, lošeg planiranja i procjene, najčešće ostaju neiskorištene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Filmska umjetnost (filmske, elektroničke i medijske umjetnosti pokretnih slika), Interdisciplinarno umjetničko polje
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb