Pregled bibliografske jedinice broj: 1059004
Bioekonomija u Europskoj uniji i Hrvatskoj
Bioekonomija u Europskoj uniji i Hrvatskoj // Conference Proceedings of the International Conference on the Economics of Decoupling (ICED) / Družić, Gordan ; Gelo, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020. str. 385-413 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1059004 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bioekonomija u Europskoj uniji i Hrvatskoj
(THE BIOECONOMY IN THE EUROPEAN UNION AND CROATIA)
Autori
Družić, Gordan ; Basarac Sertić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Conference Proceedings of the International Conference on the Economics of Decoupling (ICED)
/ Družić, Gordan ; Gelo, Tomislav - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020, 385-413
ISBN
978-953-347-337-6
Skup
International Conference on Economics of Decoupling (ICED)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.12.2019. - 03.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bioekonomija, biogospodarstvo, prirodni resursi, Europska unija, Hrvatska
(bioeconomy, natural resources, European Union, Croatia)
Sažetak
Potreba preusmjeravanja svjetske ekonomije prema održivijem, inovativnijem, resursno učinkovitijem gospodarstvu temeljenom na obnovljivim izvorima tzv. bioekonomiji odnosno biogospodarstvu, posljednjih je godina dobila novi zamah na globalnoj i regionalnoj razini. Naime, bioekonomija Europske unije jedan je od najvećih i najvažnijih sektora EU-a koji je u skladu s europskim modelom postizanja uključivog, održivog i pametnog gospodarskog rasta, s godišnjim prometom od oko 2, 3 bilijuna eura, dodanom vrijednošću od 621 milijarde eura i 18 milijuna zaposlenih. Kao takva čini važan dio ukupnog gospodarstva u EU- u te je u ažuriranoj strategiji bioekonomije za održivu Europu predstavljana kao sljedeći val gospodarskog razvoja koji pruža velike mogućnosti za inovacije, radna mjesta, rast i reindustrijalizaciju. U tom kontekstu ovaj rad obuhvaća pregled i usporedbu postojećih biogospodarskih strategija, politika i/ili srodnih inicijativa i pokazatelja na razini Europske unije, ali i postojećih sektora unutar biogospodarstva na nacionalnoj razini, točnije u Hrvatskoj. Pored toga, u radu se analiziraju ključni pokazatelji biogospodarstva i prati napredak članica Europske unije za razdoblje od 2008. do 2015. godine. Konačno, empirijska analiza ukazuje na jasne gospodarske razlike između članica koje generiraju nižu dodanu vrijednost praćenu većom zaposlenosti u promatranim djelatnostima bioekonomije i onih koje su vodeće prema ostvarenom prometu i visokoj dodanoj vrijednosti. Nadalje, kronološkom analizom usvojenih dokumenata i strategija na razini pojedinačnih članica može se zaključiti da u većini zemalja članica Europske unije još nije prepoznata važnost oblikovanja nacionalne strategije. Konačno, u radu se naglašavaju glavni trendovi razvoja bioekonomije EU-a, sažima pogled na ključne pokretače i raspravlja o njihovoj makroekonomskoj važnosti.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti