Pregled bibliografske jedinice broj: 1058871
Dr. Ivo Tartaglia - prvi ban Primorske banovine
Dr. Ivo Tartaglia - prvi ban Primorske banovine // Ivo Tartaglia: političar i intelektualac, Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa "Ivo Tartaglia i njegovo doba", održanog od 23. do 24. rujna 2013. u Splitu / Jakir, Aleksandar ; Buljan, Marijan (ur.).
Split: Književni krug Split, 2016. str. 131-144 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1058871 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dr. Ivo Tartaglia - prvi ban Primorske banovine
(Dr. Ivo Tartaglia – the first ban of the Littoral banovina)
Autori
Čipčić, Marijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Ivo Tartaglia: političar i intelektualac, Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa "Ivo Tartaglia i njegovo doba", održanog od 23. do 24. rujna 2013. u Splitu
/ Jakir, Aleksandar ; Buljan, Marijan - Split : Književni krug Split, 2016, 131-144
ISBN
978-953-163-432-8
Skup
Ivo Tartaglia i njegovo doba, Međunarodni znanstveni skup - Split, 23. i 24. rujna 2013.
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.09.2013. - 24.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Ivo Tartaglia, ban, Primorska banovina
(Ivo Tartaglia, ban, Littoral Banovina)
Sažetak
Nakon što je kralj Aleksandar ukinuo parlamentarni sustav te uveo diktaturu 6. siječnja 1929., početkom listopada 1929. donio je Zakon o nazivu i podjeli Kraljevine na upravna područja. Država je dobila naziv Kraljevina Jugoslavija. Dotadašnja upravna podjela države na 33 oblasti zamijenjena je podjelom na 9 banovina. Na čelu svake banovine bio je ban kojega je imenovao kralj. Za prvog bana Primorske banovine, sa sjedištem u Splitu, imenovan je bivši, dugogodišnji splitski gradonačelnik dr. Ivo Tartaglia 9. listopada 1929. Odmah po imenovanju, obišao je čitavu banovinu, želeći se neposredno upoznati s potrebama stanovništva. Prvi potezi odnosili su se na poboljšanje zdravstvene zaštite. Posebno su značajni njegovi napori u poboljšanju stanja u školstvu, zatim u poljoprivredi, kroz edukacije poljoprivrednika i stručnu pomoć. Tartaglia je najvažniji problem Banovine vidio u nedovoljnoj trgovačko- - prometnoj povezanosti te se u narednim godinama trudio riješiti taj problem. Tartaglia je također dosta toga napravio na poljima kulture i prosvjete. Iako je bansku dužnost Tartaglia uzeo s oduševljenjem, tako je s godinama to oduševljenje kopnilo. Stalno sužavanje banskih ovlasti, zaobilaženje banskih uprava kod donošenja ključnih odluka, činili su Tartagliu nezadovoljnim. To je konačno dovelo i do Tartagline ostavke u srpnju 1932. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest