Pregled bibliografske jedinice broj: 1058733
Edukacija bolesnika za primjenu antikoagulantne terapije
Edukacija bolesnika za primjenu antikoagulantne terapije // 6. hrvatski onkološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem – knjiga sažetaka / Šamija, Mirko (ur.).
Dubrovnik: Hrvatsko onkološko društvo, 2012. str. 125-125 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1058733 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Edukacija bolesnika za primjenu antikoagulantne
terapije
Autori
Vlaović, Mihael
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
6. hrvatski onkološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem – knjiga sažetaka
/ Šamija, Mirko - Dubrovnik : Hrvatsko onkološko društvo, 2012, 125-125
Skup
6. hrvatski onkološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 28.03.2012. - 31.03.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
antikoagulantna terapija ; bolesnik ; edukacija
(anticoagulant therapy ; patient ; education)
Sažetak
Edukacija je razvijanje tjelesnih, umnih i moralnih sposobnosti, a podrazumijeva i odgoj i obrazovanje. Cilj zdravstvene edukacije je osiguranje strategija koje pomažu pojedincima naučiti živjeti s bolešću. To je mnogo više nego puko dobivanje podataka, te je teško realizirati u kratkom vremenskom razdoblju. Najčešće bolesti i stanja koja zahtijevaju antikoagulantnu terapiju su prevencija i liječenje tromboembolije i njenih komplikacija: duboke venske tromboze (DVT), plućne embolije, zatim u prevenciji nastanka tromboembolije kod bolesnika s fibrilacijom atrija i ugrađenim umjetnim srčanim zaliscima. Kod pacijenata na kućnom liječenju najčešće korišten oralni antikoagulans je varfarin, antagonist vitamina K. Učestale sestrinske dijagnoze kod bolesnika na antikoagulantnoj terapiji su neupućenost u primjenu antikoagulantne terapije u/s nedostatkom specifičnog znanja i visok rizik za krvarenje. Bolesnici koji koriste oralnu antikoagulantnu terapiju trebaju znati naziv, dozu i svrhu lijeka, vrijeme primjene i moguće komplikacije. Isto tako, bolesnici trebaju biti educirani o postupcima ukoliko se jave modrice, krvarenje u nosu ili zubnom mesu, krv u urinu, crna ili krvava stolica, povraćanje krvi ili povećana ili produljena mjesečnica. Također, važno je informirati bolesnika i o namirnicama koje sadržavaju visoke količine vitamina K, te nužnosti ograničenog unosa. Dužnost bolesnika predstavlja i odlazak na redovite kontrole u transfuziološkoj službi, po preporuci liječnika. Sestrinske članke i edukacijski materijal za bolesnike na antikoagulantnoj terapiji u domaćoj literaturi nisam pronašao. Nužno je povezati sve razine zdravstvene zaštite, posebice patronažnu službu i zdravstvenu njegu u kući s bolničkom službom, kako bi bolesnik dobio cjelovitu sestrinsku skrb.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti