Pregled bibliografske jedinice broj: 1058517
Konceptualni model kao osnova za simulacijski model lanca opskrbe prirodnim plinom u funkciji optimizacije troškova
Konceptualni model kao osnova za simulacijski model lanca opskrbe prirodnim plinom u funkciji optimizacije troškova // Zbornik radova međunarodne znanstvene konferencije Ekonomija razdvajanja
Zagreb, Hrvatska, 2019. str. 107-123 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1058517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konceptualni model kao osnova za simulacijski
model lanca opskrbe prirodnim plinom u funkciji
optimizacije troškova
(The conceptual model as a basis for a
simulation model of the natural gas supply
chain aimed at cost optimization)
Autori
Šebalj, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova međunarodne znanstvene konferencije Ekonomija razdvajanja
/ - , 2019, 107-123
Skup
International Conference on Economics of Decoupling (ICED)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.12.2019. - 03.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
prirodni plin, lanac opskrbe, uravnoteženje transportnog sustava, konceptualni model, simulacijski model
(natural gas ; supply chain ; transmission system balancing ; conceptual model ; simulation model)
Sažetak
Funkcioniranje plinskog sustava u Republici Hrvatskoj temeljeno je na zakonima i regulativama Republike Hrvatske i Europske unije. Potrošači su dužni potpisati ugovor s opskrbljivačima, energetskim poduzećima koji u njihovo ime nabavljaju plin prema reguliranim uvjetima (veći dio plina za kućanstva) ili na tržištu (plin za industriju i poduzetništvo te kućanstva). Opskrbljivači moraju predvidjeti koliku će količinu plina potrošiti njihovi kupci u idućem plinskom danu te sukladno tome naručuju plin. Tržište plina u Republici Hrvatskoj funkcionira na principu uravnoteženja. To znači da se ukupna količina plina utiskana u transportni sustav (ona količina koju su opskrbljivači naručili odnosno nominirali) mora iz njega i povući. Budući da nije moguće točno predvidjeti buduću potrošnju, događaju se odstupanja između nominirane količine i stvarno potrošene količine. Sustav se tada dovodi do neravnoteže, a cijenu njegovog ponovnog uravnoteženja plaćaju upravo opskrbljivači. Osnovna svrha ovoga rada jest predstaviti konceptualni model kao osnovu za izradu simulacijskog modela s ciljem testiranja potencijalnog tehničkog rješenja kojim bi se mogle kompenzirati greške predviđanja. Takvo rješenje bi se postavilo na ulaz u distribucijski sustav i upravljalo bi akumulacijom tog sustava. U slučaju da se u transportnom sustavu pojavi višak (jer je više nominirano, nego što je potrošeno), taj višak bi se akumulirao u distribucijskom sustavu. U obrnutom slučaju, ako bi potrošnja bila veća od nominacije, a pod uvjetom da je u distribucijskom sustavu akumulirana dovoljna količina, razlika bi se povukla upravo iz njega. Kako bi se takvo potencijalno rješenje moglo testirati, kreirat će se računalna simulacija plinskog sustava koja bi trebala dati odgovor na pitanje može li doći do rjeđeg aktiviranja energije uravnoteženja, a samim time i smanjenja troškova za opskrbljivače. No prije izrade simulacijskog modela, bilo je potrebno napraviti konceptualni model koji predstavlja izgled plinskog sustava nakon uvođenja poboljšanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-8350 - Metodološki okvir za učinkovito upravljanje energijom s pomoću inteligentne podatkovne analitike (MERIDA) (Zekić-Sušac, Marijana, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek
Profili:
Dario Šebalj
(autor)