Pregled bibliografske jedinice broj: 1057260
Statistika zaposlenih osoba s invaliditetom te usporedba sa statistikom u svijetu
Statistika zaposlenih osoba s invaliditetom te usporedba sa statistikom u svijetu // III Međunarodna naučno-stručna konferencija "Profesionalna rehabilitacija-stanje, mogućnosti i perspektive" / Šarić, E. (ur.).
Tuzla: Centar za edukaciju i profesionalnu rehabilitaciju, Tuzla, 2015. str. 72-73 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1057260 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Statistika zaposlenih osoba s invaliditetom te
usporedba sa statistikom u svijetu
(Statistic for workers with disabilities in
comparasion with the statistic in the world)
Autori
Koštić, Lorena ; Gašpar, Andrea ; Karaman, Patricija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III Međunarodna naučno-stručna konferencija "Profesionalna rehabilitacija-stanje, mogućnosti i perspektive"
/ Šarić, E. - Tuzla : Centar za edukaciju i profesionalnu rehabilitaciju, Tuzla, 2015, 72-73
Skup
III Međunarodna naučno-stručna konferencija "Profesionalna rehabilitacija-stanje, mogućnosti i perspektive"
Mjesto i datum
Tuzla, Bosna i Hercegovina, 10.12.2015. - 13.12.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
invaliditet, kvaliteta života, tržište rada, zakonska regulativa
(disability, quality of life, labor market, legislation)
Sažetak
Kvaliteta života odnosi se na stupanj uključenosti u zajednicu te mogućnosti koje se osobama pružaju kako bi zadovoljile svoje potrebe i želje. Jedan od osnovnih čimbenika kvalitete života je školovanje nakon kojeg slijedi zaposlenje. Svatko prema Općoj deklaraciji o ljudskim pravima ima pravo na biranje zaposlenja te im je isto pravo pruženo Ustavom Republike Hrvatske. Temeljem glavnog dokumenta u državi, donose se i drugi zakoni koji podržavaju zapošljavanje. Osobe s invaliditetom su često lišene svojih prava i sloboda. Jedno od temeljnih pruženih prava je pravo na rad, biranje zaposlenja te sva prava koja se uz zaposlenje pružaju. Gledano kroz povijest, diskriminacijom osoba s invaliditetom dolazimo do zakona koji potiču poslodavce da im omoguće temeljno pravo na rad, plaću te poboljšanje kvalitete života. Stupanj uključenosti osoba s invaliditetom u tržište rada se tokom povijesti mijenjao. Krenuvši od zaštitnih radionica do poticanja na samozapošljavanje osoba te samostalnu borbu na tržištu rada. Istraživanje je provedeno s ciljem usporedbe statistike danas i nekad o uključenosti osoba s invaliditetom na tržište rada kojim se istima omogućuje bolja kvaliteta života te svijest o sebi. Polazimo od hipoteze da se osobe s invaliditetom u sve većoj mjeri uključuju u tržište rada te time imaju poboljšanu kvalitetu života u odnosu na prošlost. Rezultati upućuju da se osobe s invaliditetom u većoj mjeri uključuju na tržište rada čime poboljšavaju vlastitu kvalitetu života. Rezultati su uspoređeni sa statistikom uključenih osoba s invaliditetom u tržište rada u svijetu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb