Pregled bibliografske jedinice broj: 1057229
Rehabilitacija nakon operacije koljena – ponekad ne ide sve po planu
Rehabilitacija nakon operacije koljena – ponekad ne ide sve po planu // 8. Hrvatski kongres fizikalne i rehabilitacijske medicine
Šibenik, Hrvatska, 2020. str. ?-? (poster, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1057229 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rehabilitacija nakon operacije koljena – ponekad
ne ide sve po planu
(Rehabilitation after Knee-TEP - sometimes not
according to the plan)
Autori
Rusac Sandra, Miletić Bojan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Skup
8. Hrvatski kongres fizikalne i rehabilitacijske medicine
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 16.04.2020. - 19.04.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
akutna dispneja, operacija koljena, štitnjača
(acute dyspnea, knee operation, thyroid gland)
Sažetak
Kutna dispneja nakon operacije koljena je potencijalno po život opasna komplikacija i u pravilu je uzrokovana akutnim kardiovaskularnim ili respiratornim događajem. Ponekad se, međutim, kao u našem slučaju, uzrok krije u sasvim drugom organskom sustavu i povede dijagnostiku u pogrešnom pravcu, što može za bolesnika imati i fatalne posljedice. 78- godišnji pacijent upućen je na stacionarnu rehabilitaciju pet dana nakon implantacije totalne endoproteze koljena. Od ranije se liječi od arterijske hipertenzije, dijabetesa i pretilosti. Pored njegove standardne medikamentozne terapije perioperativno je započeta i profilaksa tromboze rivaroksabanom. Dva dana kasnije pacijent je razvio akutnu dispneu u minimalnom naporu. Fizikalni nalaz je bio međutim u potpunosti uredan - normotone vrijednosti krvnog tlaka, normokardna srčana frekvencija, uredna respiracija i saturacija kisikom u mirovanju u afebrilnog pacijenta ; auskultatorni nalaz srca i pluća bio je uredan. Rutinski laboratorijski nalazi krvi, uključujući troponin, NT pro BNP i acidobazni status bili su u granicama normale. Vrijednost D- dimera je bila blago povišena – 570 ng/mL (normalna vrijednost <500 ng/mL). Elektrokardiografski je registriran AV-blok prvog stupnja te pojedinačne monomorfne ventrikulske ekstrasistole. Transtorakalnom ehokardiografijom je verificirana blaga plućna hipertenzija. Pod sumnjom na plućnu emboliju odmah je učinjena CT dijagnostika. No, radiološki je isključena plućna embolija, ali je novootkrivena velika struma štitnjače s visokopostotnom trahealnom stenozom kao uzrokom akutne dispneje. Sonografski je potom verifirana multinodozna struma štitnjače, a hitno učinjeni hormonalni testovi verificirali su hipertireozu s vrijednostima TSH < 0, 002 mU/L, fT3 od 22, 5 pmol/L, fT4 od 4, 6 pmol/l i tireoglobulina od 141 μg/L. S obzirom na naglo kliničko pogoršanje, pacijent je istog dana prebačen na kirurški odjel, gdje je odmah učinjena potpuna tireoidektomija. Hormoni štitnjače imaju brojne učinke na srce, krvne žile i dišni sustav. Plućna hipertenzija i posljedićna dispneja jedna je od poznatih posljedica, iako su stvarni patofiziološki mehanizmi između hipertireoze i plućne hipertenzija i tek djelomično razjašnjeni. Zbog toga se blago progresivna dispneja često javlja tijekom svakodnevnih aktivnosti u bolesnika s disfunkcijom štitnjače. Rijetko pak, značajno uvećana štitnjača, kao u našem slučaju, može uzrokovati po život opasne opstrukcije dišnih putova. U takvim slučajevima je brza dijagnostika i hitni operativni zahvat jedino rješenje kako bi se spriječilo zatajenje disanja i potencijalno brz smrtonosni ishod. Istovremeno ovaj slučaj naglašava značaj širokog medicinskog znanja liječnika u rehabilitacijskoj medicini koji bitno nadilaze provođenje "samo" rehabilitacijskih postupaka u tretmanu bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Thalassoterapia Opatija,
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci
Profili:
Bojan Miletić
(autor)