Pregled bibliografske jedinice broj: 1057193
Teorija elastičnosti i plastičnosti s metodama rješavanja zadaća
Teorija elastičnosti i plastičnosti s metodama rješavanja zadaća
Zagreb: Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020 doi:10.5592/BO/2020.978-953-8168-34-5
CROSBI ID: 1057193 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teorija elastičnosti i plastičnosti s metodama
rješavanja zadaća
(Theory elasticity and plasticity with methods of
problem solving)
Autori
Rak, Mladenko ; Duvnjak, Ivan ; Damjanović, Domagoj
Vrsta obrazovnog materijala
Udžbenik (visokoškolsko obrazovanje)
Izdavač
Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2020
Stranica
655
ISBN
978-953-8168-34-5
Ključne riječi
teorija elastičnosti ; terorija plastičnosti ; Airy-eva funkcija ; rubne zadaće ; analitičke metode ; visokostijeni nosači ; naprezanje ; deformacija ; savijanje ploča ; torzija
(theory of elasticity ; theory of plasticity ; Airy stress function ; boundary value problem ; analytical methods ; stress ; strain ; bending of plates ; torsion)
Sažetak
Knjiga je sadržajno podijeljena na petnaest poglavlja s popisom literature, kazalom pojmova i biografskim podatcima autora. Svako poglavlje počinje istaknutim znanstvenikom koji je dao poseban doprinos u navedenom poglavlju. Prvo i drugo poglavlje sadrži osnove Elemenata vektorskog i tenzorskog računa te opis dvaju osnovnih Modela deformiranja materijalnog kontinuuma. U sljedeća tri poglavlja definirana su osnovna svojstva Tenzora naprezanja i Tenzora deformacija te njihovu međusobnu vezu opisanu Jednadžbama konstitucije ili općim Hookeovim zakonom. Šesto poglavlje opisuje Definiciju i formulaciju rubne zadaće teorije elastičnosti u diferencijalnom i integralnom smislu, kao i osnovne energetske principe i teoreme. Sedmo poglavlje bavi se Ravninskim zadaćama teorije elastičnosti. Tu su opisani problemi ravninske deformacije i ravninskog naprezanja izraženi u pravokutnim i polarnim koordinatama uz riješene primjere visokostijenih nosača. Osmo poglavlje opisuje Rubne zadaće u prostoru i poluprostoru, dane su osnovne teorijske podloge s primjenom na geotehničke probleme ( Boussinesq, Kelvin, Cerutti ). U devetom su poglavlju opisane Analitičke metode rješavanja rubnih zadaća u ravnini uz primjenu Fourierovih beskonačnih redova, kao i uz primjenu funkcije kompleksne varijable. Deseto poglavlje opisuje Numeričke metode koje se koriste pri rješavanju zadaća teorije elastičnosti, nadalje opisane su osnove izdvojenih numeričkih metoda koje se temelje na energetskim principima i principu reziduuma. U jedanaestom poglavlju opisane su zadaće Torzije štapova općeg poprečnog presjeka. Dvanaesto poglavlje opisuje Teoriju tankih ploča kao posebni podmodel teorije ploča s različitim rubnim uvjetima, prikazana su razna rješenja za progibe i unutarnje sile uz primjenu analitičkih i numeričkih postupaka. U trinaestom poglavlju opisane su zadaće od Viskoelastičnih materijala, kao što su modeli temeljeni na Hookeovu, Maxwellovu, Kelvinovu i Voigtovu materijalu i njihovim kombinacijama. U četrnaestom poglavlju prikazani su temeljni principi Teorije plastičnosti, te osnovni kriteriji popuštanja materijala s odgovarajućim plohama popuštanja. Dane su osnovne jednadžbe koje povezuju naprezanja i deformacije u plastičnom području. Za ravninska stanja u plastičnom području opisane su linije klizanja. Petnaesto poglavlje prikazuje osnovne Kontaktne zadaće teorije elastičnosti temeljene na Hertzovoj teoriji i dana su odgovarajuća rješenja za probleme kontakta kugle i valjka s različitim oblicima tijela i podloge.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
Napomena
Sveučilišni udžbenik Teorija elastičnosti i plastičnosti s metodama rješavanja zadaćapruža koncizan i organiziran prikaz teorijskihznanja iz područja elastičnog i plastičnog ponašanja materijala i konstrukcija koja su potrebna studentima građevinarstva. Veliki broj odabranih primjera mogu poslužiti inženjerima u praksi za pronalaženje gotovih rješenja vezano uz stanje naprezanja, deformacija i pomaka za svoje svakodnevne zadaće koje im se nameću u praksi.Uz teorijsku podlogu riješenisuzadatci primjerice iz područja visokostijenih nosača, torzije štapova i savijanja ploča različitih oblika.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb