Pregled bibliografske jedinice broj: 1057003
Konverzija mladih gospodarskih sastojina hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) u sjemenske sastojine
Konverzija mladih gospodarskih sastojina hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) u sjemenske sastojine // Knjiga sažetaka "Klimatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetnog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog materijala"
Jastrebarsko, Hrvatska, 2019. str. 38-39 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1057003 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konverzija mladih gospodarskih sastojina hrasta
lužnjaka (Quercus robur L.) u sjemenske sastojine
(Conversion of young pedunculate oak (Quercus robur
L.) forest stands into seed stands)
Autori
Lanšćak, Miran ; Bogdan, Saša ; Novotny, Vladimir ; Nedanova, Maša ; Gavranović, Anđelina ; Ivanković, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka "Klimatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetnog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog materijala"
/ - , 2019, 38-39
Skup
Znanstveno stručno savjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem Klimatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetenog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog materijala
Mjesto i datum
Jastrebarsko, Hrvatska, 03.12.2019. - 04.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
intenzitet proreda ; krošnje ; obnova sastojina ; plodonošenje ; Quercus robur L.
(crowns ; fruiting ; Qurerus robur L. ; stand restoration, thinning intensity)
Sažetak
Problem neredovitosti punih uroda već desetljećima remeti prirodnu obnovu sastojina hrasta lužnjaka (Quercus robur L.). Moguće je da je jedan od značajnih uzroka ovog problema prevelik broj stabala po hektaru što onemogućuje razvoj dovoljno velikih krošanja. Naime, veličina i osvijetljenost krošnje imaju značajan utjecaj na obilnost i redovitost plodonošenja. Prorede u sastojinama starije dobi nisu se pokazale dovoljno učinkovitima. S namjerom pokušaja rješavanja navedenog problema, odlučeno je započeti s istraživanjima utjecaja različitih intenziteta proreda u mladim gospodarskim sastojinama na razvoj krošanja i plodonošenje hrastovih stabala. Cilj ovih istraživanja je pronaći učinkovit „recept“ za proces konverzije mladih gospodarskih u produktivne sjemenske sastojine, čime bi se u budućnosti barem ublažio problem nedostatka žira za obnovu hrastovih sastojina. Tri pokusne plohe osnovane su na području Uprava šuma podružnica Bjelovar (2) i Sisak (1), u gospodarskim sastojinama drugog, trećeg i četvrtog dobnog razreda. Stabla su obrojčana i georeferencirana radi izrade računalnog modela ploha. Provedene su izmjere prsnih promjera, visina i horizontalnih projekcija krošanja svih stabala hrasta lužnjaka, kao i njihovo fenotipsko ocjenjivanje. Primjenom Hasenauerovog modela ovisnosti horizontalnih projekcija krošanja i prsnih promjera određene su potencijalne horizontalne projekcije stabala. Na svakoj pokusnoj plohi određena su i provedena tri intenziteta prorede: slab na jednoj, srednji na drugoj i jako na trećoj plohici, dok četvrta plohica služi kao kontrolna. Izmjere prsnih promjera preostalih stabala provedene su dvije godine nakon proreda. U radu se detaljnije obrazlaže postupak određivanja intenziteta prorede i efekt provedenih proreda na razvoj prsnih promjera i krošanja s obzirom na različite dobi pokusnih sastojina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko,
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Profili:
Vladimir Novotny
(autor)
Mladen Ivanković
(autor)
Saša Bogdan
(autor)
Miran Lanšćak
(autor)
Anđelina Gavranović
(autor)