Pregled bibliografske jedinice broj: 1056919
Integracija u zajednicu osoba nakon moždanog udara
Integracija u zajednicu osoba nakon moždanog udara // VII HRVATSKI KONGRES FIZIKALNE I REHABILITACIJSKE MEDICINE. KNJIGA SAŽETAKA.
Šibenik, Hrvatska: Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu (HDFRM), 2018. str. 148-149 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1056919 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Integracija u zajednicu osoba nakon moždanog udara
Autori
Bakran, Žarko ; Bakran, Martina ; Tršinski, Dubravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VII HRVATSKI KONGRES FIZIKALNE I REHABILITACIJSKE MEDICINE. KNJIGA SAŽETAKA.
/ - : Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu (HDFRM), 2018, 148-149
Skup
7. hrvatski kongres fizikalne i rehabilitacijske medicine
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 19.04.2018. - 22.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
moždani udar, upitnik integracije u zajednicu
(Stroke, Community integration questionnaire)
Sažetak
Uvod:Od moždanog udara u Hrvatskoj oboli prosječno 18000-21000 osoba godišnje, d kojih umru 7433 osobe (2015. godine). Nakon završenog liječenja i rehabilitacije preživjeli se vraćaju ili u obitelj ili u domove za njegu starijih i nemoćnih osoba. Cilj:Procjena integracije u zajednicu osoba s moždanim udarom 6 mjeseci nakon završene bolničke rehabilitacije.Metode i ispitanici:Integracija u zajednicu je procijenjena prvi puta Upitnikom integracije u zajednicu (Community Integration questionnaire-CIQ) tijekom provođenja bolničke medicinske rehabilitacije kada je procijenjeno stanje integracije u zajednicu CIQ-om prije moždanog udara. Drugi puta je procjena integracije pacijenta CIQ-om provedena telefonom 6 mjeseci nakon završetka bolničke medicinske rehabilitacije. U obradi podataka korištene su metode deskriptivne statistike, analiza varijance i t-test. U istraživanje je bilo uključeno 55 bolesnika s akutnim moždanim udarom koji su nakon akutnog liječenja direktno premješteni na bolničku medicinsku rehabilitaciju.Rezultati:Ispitano je bilo 55 bolesnika (14 žena i 41 muškarac) prosječne dobi 65 godina (30-86 godina). U trenutku moždanog udara većina bolesnika (46) su bili umirovljenici (84%), sedmero bolesnika (12%) je bilo zaposleno, a dvoje (4%) su bili nezaposleni. Wilcoxonov test parova je pokazao statistički značajno pogoršanje integracije u kućne aktivnosti, integracije u zajednicu i integracije u radne aktivnosti šest mjeseci nakon završetka bolničke medicinske rehabilitacije u odnosu na stanje prije moždanog udara (p<0.0001).Rasprava/zaključak:Statistički značajno pogoršanje integracije u kućne aktivnosti, zajednicu i radne aktivnosti, registrirano je 6 mjeseci nakon bolničke medicinske rehabilitacije u odnosu na njihovo stanje prije moždanog udara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek,
Sveučilište Libertas,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek